на русском

Panikáři na Altaji

„Panika, panika!“, rozléhá se halou pražského letiště. Naše osmičlenná skupina si předává signál k nástupu do letadla do Petrohradu. Poplašný signál pak zaznívá vždy při nastupování do dopravního prostředku, při odchodu na výlet, při hledání zapadlého ešusu nebo když u ohně začíná hořet ponožka co se má sušit. Prostě vždy když o něco jde.

 

Popisujeme zde náš čtyřtýdenní výlet do hor Altaje, který proběhl v srpnu 2006. Byli jsme na Severočujském hřebeni, kde jsme podnikli trek na trase Kuraj – údolí Mášej – Šavlinská jezera – Čibit a pobyli v dolině Aktru (výstupy na Pik Učiteľ, Kupol, Karataš, Sněžná a Aktru). Na závěr jsme trempovali dolině Dželo, kde jsme nedělali nic.

 

Pobyt celkem významně poznamenal Altájoš, mýtická bytost analogická Krakonošovi, jehož agendou je špatné počasí. Nebo aspoň v srpnu 2006 nemohl nic moc jiného stihnout.

 

Výlet byl intenzivně monitorován – šesti fotoaparáty, čtyřmi deníky a dvěma GPS přístroji. Víme, že takovéto stránky, kromě lidí, kteří na stejná místa chtějí jet, nikdo nečte. Podle toho jsme se snažili zařídit. Takže: “Panika, panika!“. Vyrážíme na výlet.

 

Článek na HoryInfo.cz (napsala Hanka, trek,  zde je kopie textu, kdyby originál nějak vyzmizíkoval)

Článek na stránkách horolezeckého oddílu TIGI-SHU (napsal ho Myšák, také z pohledu trekové skupiny)

Jak to šlo jedno po druhém

Hned na začátku jsme se rozdělili na trekovou skupinu a skupinu mířící do tábora Aktru. Na obrázku níže jsou červenou čarou trasy, které jsme skutečně prošli, fialově plán trasy trekové skupiny. Žlutou čarou je Čujský trakt, což je asfaltová silnice.  Treková skupina po příchodu do Čibitu odjela znovu přes Kuraj do tábora Aktru.

 

 

 

den datum PK, VV OB, MN, TN, HS, JT, MV
1 30.7. Praha - Petrohrad - Barnaul
2 31.7. Barnaul - Dží Ej* - Aktaš
3 1.8. Aktaš - tábor Aktru K mostu Aktru
4 2.8. Výstup na pik Učitel K jezeru Karakol
5 3.8. Výlet na Modré ozero Do údolí Mášej
6 4.8. Výstup na Kupol Odpočinek
7 5.8. Odpočinek Údolím pod Nižné Šavlinské sedlo (3200 m)
8 6.8. Přesun ke Modrému jezeru Přes sedlo k Nižnému Šavlinskému jezeru
9 7.8. Výstup na sedlo Značkistov Odpočinek
10 8.8. Výstup Aktru Na místě kvůli dešti
11 9.8. V domiku za špatného počasí Stále déšť. Cesta zpět
12 10.8. Od Modrého jezera do tábora Aktru Cesta do Čibitu
13 11.8. Výlet na ledovec Velký Aktru pravý Odpočinek v gostinice Kak doma
14 12.8. Odpočinek Přejezd k brodu Tjutě
15 13.8. Odpočinek Pěšky do tábora Aktru
16 14.8. Výstup na sedlo Učitel
17 15.8. Výstup na Karataš, přesun do domiku Malyj Aktru
18 16.8. Výstup na Sněžnou
19 17.8. Výlet na Modré ozero
20 18.8. Z tábora Aktru k brodu Tjutě
21 19.8. Přejezd brod Tjutě - KA
22 20.8. Muzeum v Džanaaulu
23 21.8. Přesun do údolí Taldury
24 22.8. Přesun pod sedlo Karagem
25 23.8. Výlet do doliny Dželo
26 24.8. Na sedlo Karagem a odjezd do Koš-Agače
27 25.8. Přejezd Koš-Agač - Dží Ej
28 26.8. Den v Dží Ej, přejezd do Barnaulu a odlet
29 27.8. Přelet Barnaul - Petrohrad - Praha

 

* Gorno-Altajsk

Formality

Formality jsou rozdělené formality před odjezdem a formality na místě.

Formality před odjezdem

 

Z níže uvedených položek je nevyhnutelné jen vízum.

Vízum do Ruska

Je podmínkou vstupu do země. Vyřizuje se před započetím cesty. Zvažovali jsme v zásadě vyřízení návštěvou ruské ambasády nebo vyřízení od cestovní kanceláře. Cena byla 1990 Kč. Museli jsme vyplnit formulář, ten předat s fotkou a pasem. Součástí procedury je zvací dopis z ruské strany (naše cestovka oslovuje ruskou cestovku). Ukázalo se, že dopis pak byl důležitý při registraci na OVIRu v Dží Ej. Vízum je vlepeno do pasu. Není na něm fotografie, i když je žádána jako součást žádosti. Další viz Migrační karta a Registrace.

Očkování

Povinné není žádné. Doporučené jsou očkování na žloutenku (hepatitis) A či v kombinaci s B, břišní tyfus, při pobytu do 1000 m n.m. klíšťovou encefalitidu (výš klíšťata nejsou).

Hepatitis A se očkuje ve dvou dávkách (každá 1.100,- Kč), stačí 2 týdny předem. Kombinovaná vakcína Hepatitis A+B se očkuje ve třech dávkách (každá 1.500,- Kč), je třeba začít 6 týdnů předem (Áčko se přenáší kontaktem, je to „nemoc nemytých rukou“, Béčko jen krví – takže v úvahu padá jen při kontaktu s ruským zdravotnictvím).

Břišní tyfus - jedna dávka, stojí 480,- Kč.

Klíšťová encefalitida - očkování ve dvou dávkách, každá za 370,- Kč.

V Praze se očkování provádí na hygienické stanici Dittrichova ul. 17 (tel.: 234 118 111). Očkovali pondělí – středa – čtvrtek 13-15:30, dopoledne na objednání.

Povolení vstupu do pohraniční zóny

 Je pravděpodobně, že ho nebudete potřebovat, což platí o nejfrekventovanějších destinacích jako je Bělucha, Severo- a Jihočujský hřeben. My jsme si ho vybavovali protože jsme chtěli jet na Jižní Altaj, který je na pomezí Ruska, Mongolska a Číny. Podle jedné definice je pohraniční zónou celý Koš-agačský rajon (odkaz na forum, odkaz na obrázek...). Nevíme ale jaká je definice území, kam je nutné povolení,

Správní součásti Altajské Republiky (tzv. rajony). Jmenují se vždy podle hlavního sídla.
protože po Čujském traktu je možné jet až téměř k mongolské hranici a do KA rajonu zasahují i Severo a Jihočujské hřebeny, kde se člověk pohybuje volně. Je ale prostě třeba pro uvedený Jižní Altaj a  též pro pohoří Ukok. Povolení se vydává v Aktaši (odkaz), kde je vojenská posádka. Snažili jsme se, stejně jako při pobytu na Ťan-šanu (byla to hranice Kazachstán-Čína), vybavit povolení přes cestovku. Ze skoro dvou desítek cestovek nalezených na internetu (zejména v Barnaulu, pár v Bijsku) se nám na email ozvaly jen dvě – Sistema Holding z Barnaulu a Bijsk Altaj Tur (resp. ještě Plot z Barnaulu, jejichž email dorazil po našem odjezdu z Prahy). K dohodě nakonec nedošlo, protože se nám snažili prodat celý zájezd s kuchařem, průvodcem atd. Z Bijsk Altaj Tur alespoň poradili telefon na posádku do Aktaše - +73883623654. Že si máme zjistit, co je třeba. To je ústředna a je třeba chtít „otděl ochrany

granicy“. Tam nám řekli, že máme odfaxovat žádost o povolení, na kterém jsou všichi účastníci ve skupině (jména, rok a místo narození, čísla pasů, bydliště) a podrobný popis trasy skupiny. Není třeba přesně určovat, kdy kde na trase budeme, stačí časový interval pro pobyt v zóně – my jsme to nakonec měli na měsíc. Chtěli také značku a číslo auta, to jsme ale chtěli sehnat až na místě. Je vhodné určit jednoho jako vedoucího – při formalitách se pak vše vyřizuje na něj jen v jednom exempláři (AL). Po našich zkušenostech lze doporučit napsat vše jen v azbuce. Fax jsme poslali na číslo +7 388 36 23 555 (telefon zvedne obsluha, je třeba si s ní dohodnout odeslání faxu). Volali jsme druhý den a řekli, že je vše v pořádku. Jinak – říkali, že tam nemají internet a email, hovořit bylo možno jen rusky. Zkoušel jsem volat internetovou telefonií přes Skype. Dovolat se dalo, ale kvalita hovoru nepoužitelná. Povolení ke vstupu do pohraniční zony je také nutné pro Katuňskij zapovědnik Je to jinde než Bělucha. Vyřizuje se někde po cestě do Tjunguru, snad v Usť-Kokse. Povolení je asi možné začít vybavovat až na místě. Nevíme jaká je výhoda či nutnost předběžného faxování (protože nám to - zdá se - nepomohlo).

Povolení vstupu do přírodního parku Ukok

Opět je třeba v případě cesty na Ukok, asi taky na Jižní Altaj. Je požadováno teprve od roku 2005. Vydává se na ředitelství parku v Koš-Agači. Není vlastně nutné vybavovat předem, ale dle jednoho příspěvku diskuzního fóra na Turistika.ru se úředníci na pracovišti moc nezdržují, tak je ideální si povolení nechat vybavit od místních. Doporučují cestovku Asedem, jejich jurta prý v létě stojí na počátku Čujské stepi vedle Krasnoj Gorki, což nevím co je (jen že v překladu to je Červený kopeček :-)).

Formality v Rusku

Z těch je povinné vyplnění migrační karty (při vstupu do země, takže v letadle) a registrace (nejspíše v Dží Ej).

Migrační karta

Formulář se dává v letadle před přistáním v Rusku, vyplňuje se dvojmo. Zde jsou vybrány zapeklitější kolonky a co jsme v nich vyplnili:

 

Název kolonky na migrační kartě Název kolonky na vízu Co jsme tam měli
Сведения о приглашающей стороне 13. Принимающая организаця, No Референса и группы/Invited by, Reference and group No ЗАО Интелсервис Москва
Идентификационный номер визы 10. Идентификатор/ Visa ID БРО 22183
Номер приглашения на въезд 13. Принимающая организаця, No Референса и группы/Invited by, Reference and group No 1850-1689872-300706

Třináctka je v prostředním sloupečku dvakrát, protože obsahuje dvě informace.

 

Na pasové kontrole (v našem případě při východu z Pulkova 2) si nechají jeden díl, druhý se nosí v pase, zaznamenává se do něj registrace a odevzdá při opuštění Ruska. Na OVIRu v Dží Ej chtěli jeho kopii.

 

Při cestě vlakem nebo autem jsou nutná tranzitní víza Ukrajiny nebo Běloruska. Přes Bělorusko je to prý lepší.

Registrace

Platí pro všechny cizince pobývající v Rusku. Mělo by to být do tří pracovních dnů po přejezdu ruské hranice. Při ubytování v hotelu provádí registraci hotel. Sice jen na dobu pobytu v hotelu, ale snad to takhle stačí (MK). Při pobytu mimo hotel je třeba navštívit spádový OVIR (Otdelenije Viz I Registracii), který je v našem případě v Dží Ej. Jinak je výhodné registraci absolvovat s již najatým řidičem na cestu dál – trefí na OVIR, event. pomáhá řešit nesnáze jako kopírování či vyplňování. Nejprve se vyzvedne pro každého formulář. Ten se vyplní celý azbukou a bez škrtání – jinak to budete muset přepsat. Jako „identifikační číslo víza“ se vyplňuje hlavní červené číslo (moje - ТУ 6605900), ačkoliv vízum má položku 10. Идентификатор/ Visa ID (moje – БРО 22183). Za registraci se platí rubl za každý den. Dá se to platit najednou pro celou skupinu, ale děje se tak bohužel „složenkou“ na poště. Při výdeji formulářů tedy obdržíte taky papírek, kde je bankovní spojení příjemce. Na poště se zase vyplňuje blanket analogický naší složence a pro našince dosti nejedlý. Na poště si současně necháte udělat kopie pasů a kopii imigračního formuláře (kupodivu nexeroxovali, ale dosti svižně skenovali, nebylo to drahé). Úřednicím OVIRu pak odevzdáte tyto kopie, registrační formuláře, potvrzení o platbě z pošty a dopis ruské cestovky, která zařizovala víza. My jsme neměli kopie imigračního formuláře – v tu chvíli, kdy už se blížil konec pracovní doby, se ukázalo, že na OVIRu kopírku mají. Uff.

 

(ve stejné budově jako OVIR je dobře zásobená samoobsluha, kde jsme nakoupili všechno jídlo, je tam taky bankomat)

Povolení ke vstupu do pohraniční zóny

Aktivita před započetím cesty viz výše. Jak bylo řečeno, tak se snad dá začít s vyřizováním až na místě. Pro rajon Koš-Agač se získává v Aktaši, kde je vojenská posádka č. 2080. Posádka je před začátkem vesnice na levé straně. Pracují od 9 hodin. Pracují až do večera, ale je lepší tam být dříve – v ruském fóru psali že podali žádost ve 14h a povolení dostali za 4 hodiny (odkaz na forum, rusky). Přestože jsme žádost o povolení poslali faxem, tak jsme ji museli napsat znovu, snad ji ztratili. Také u nás trvalo několik hodiny než došlo k verdiktu, který byl převážně zamítavý – povolení jsme dostali jen k sedlu Tjoplyj ključ. To je 100 km z Koš-Agače. Cestou je třeba se stavovat u všech vojenských stanovišť po cestě. To je v případě Jižního Altaje Argamdži, která je prakticky na dohled od základního tábora na Tavan-Bogdo-Ola. Ruští cestovatelé doporučují přinesení pamlsků a krmení pohraničníků (odkaz na fórum, rusky), což je lepší než v zoo :-).

 

(Кilometr před Aktašem je asi poslední benzínka před odbočením v Kuraji – kvůli nabrání benzínu do vařičů. V Aktaši je několik obchodů, o něco lepších než pak v Kuraji.)

Povolení vstupu do přírodního parku Ukok

Viz zařizování před odjezdem. V Koš-Agači se ředitelství parku se nalézá ve dvoupatrové budově u sochy Lenina (jinak jsou tam až na školu budovy převážně jednopatrové) a pracovní doba je od 9 hodin. Něco se platí. Chybění povolenky do parku může asi způsobit řádově stejné obtíže jako chybění povolenky od vojáků. 

Doprava

Přímá spojnice Praha (letiště Ruzyně) – Barnaul je 4608 km (obr.). Pokud však budete hledat nejlevnější spoj, tak nejspíš skončíte u petrohradské společnosti Pulkovo. To znamená přesedat v Petrohradu. Z Ruzyně na Pulkovo 2 je 1483 km, z Pulkova 1 do Barnaulu to je 3255 km. Celkem to obnáší 4738 km, což je o pouhých 130 km více než kdybyste letěli z Prahy přímo Barnaulu (4608 km). Takže (kromě toho, že takový spoj ani asi neexistuje) při rychlosti letadla 750 km/h strávíte na cestě o pouhých 12 minut více.

 

Vinou zobrazení se spojnice zobrazují jako oblouky, ve skutečnosti jsou samozřejmě přímé. Barnaul je v Altajském Kraji, což je placka. Červeně je Republika Altaj, kde jsou hory. Obé jsou to republiky v rámci Ruské federace. Hory jsou spíše v jižní části Republiky Altaj, a tak leží prakticky na stejné (50.) rovnoběžce jako Praha, což vysvětluje některé podobnosti třeba v podnebí nebo rostlinstvu. Časový posun je 6 hodin.

Praha - Petrohrad

Pohodlný let Airbusem. Váha zavazadel je ovšem omezena na 20 kg. Zavazadla se podávají jen do Petrohradu. V letadle se vyplňuje tzv. migrační karta. Na zpáteční cestě nám neplánovaně na této trase přidělili méně příjemný TU154.

Petrohrad

Vnitrostátní a mezinárodní letiště pro osobní dopravu v Petrohradě se jmenují Pulkovo. Dle nacionalistického principu má vnitrostání letiště číslo 1, mezinárodní letiště číslo 2.

 

Pulkovo 2. Jedna část migrační karty se nechává na pasové kontrole. Byli jsme příjemně překvapeni, že nemusíme vyplňovat celní prohlášení (ale kdo chce –) může :-)). Bohužel je nutné si vyzvednout batohy. Přímá spojnice mezi letišti je 2,7 km. To byste však kráčeli přes startovací dráhy obou letišť, Pulkova 2 :-), takže se doporučuje použít oficiálních dopravních prostředků. Po silnici to je 5,8 km, takže pěšky ne. Doprava je zdarma autobusem. Je třeba se nahlásit u okénka Transit. Tam řeknou kam jít na ten autobus (je to jednoduché – stejné podlaží, jen je třeba vyjít ven) a kdy pojede. A pro sebe si asi odškrtnou v seznamu cestujících, kteří se mají přesunout. Tentokrát to probíhalo neformálně - jen jsme se kontaktovali nějakou paní co stála u autobusu před letištěm.

 

 

 

 

 

 

 

Pulkovo 1. Pokud je do odletu více času, jako v našem případě, tak možná budete chtít navštívit město. K tomu je ovšem dobré se zbavit batohů. Úschovna (kamera chranenija) je ve spodním patře. Úschovné bylo 130 rublů. Je to za jeden kus na 24 hodin. Takže za příruční zavazadlo dalších 130 rublů. Otevřeno mají stále. Pojednali nás jako jednu skupinu, v úschovně jsme si dali batohy na jednu hromadu a měli jeden lístek. Obsluha úschovny na požádání balí zavazadla do igelitu, asi aby se zaručilo, že se nic neztratí. Dělá to ale ručně a vypadá to, že schválně pomalu :-). Proto je dobré se po příjezdu na Pulkovo 1 rychle zorientovat a absolvovat úschovnu, protože fronta je jinak časově nekonečná. Na letišti je směnárna. Na obou letištích jsou ale v nadbytku bankomaty (jeden před úschovnou), tak by opatření místní měny pro úschovnu (platí se hned) nemuselo představovat zdržení.

 

Cesta z města (předtím ale do města). Prvním krokem je přeprava z letiště na nejbližší stanici metra, což je Moskovskaja (asi 10 km). Nalézá se na Moskovskoj ploščadi. Z letiště jezdí expresní autobus za 70 RUR. Maršrutka stojí 30 RUR. Normální autobus, stejně jako metro stál 15 RUR. Byl prázdný a jel brzo. Lístky se kupují uvnitř, je tam průvodčí. V metru se kupují kovové žetony – rychlá inflace znemožnila původní systém fungující na mince. Jedna cesta – jeden žeton.

Petrohrad - Barnaul

Vyzvednutí zavazadel z úschovny je rychlé. Ti co zavazadla vyzvedávají, mohou předběhnout. Na Pulkovu 2 zřejmě z bezpečnostních důvodů dodatečně rozšířili prostor registrace, aby cestující mohli projít rentgenovou kontrolou. Prostor před registrací se tak zmenšil, všichni vcházejí do prostoru registrace jediným vchodem, zkrátka je to jedna z nepříjemných front. Po rtg kontrole už následuje normální zaregistrování a odevzdání zavazadla u jednotlivých přepážek. Příjemné je, že na vnitřních linkách Pulkova je váhový limit 30 kg. Linka do Barnaulu je dobře známá, pokračuje totiž ještě do Irkutska a Vladivostoku, což je skoro 7 tisíc kilometrů. Letadlo je TU 154. Pro větší jedince je tam málo místa na nohy, takže spát se moc nedá. Není to zcela triviální protože tam i zpět se na této trase letí přes noc. Budova letiště v Barnaulu vypadá spíš jako autobusové nádraží. Z letadla vystupují všichni, i ti co pak letí dál. Příliš jsme otáleli a zamkli nás s nimi v místnosti pro tranzitní cestující.

Letiště Barnaul - nádraží Barnaul

Dopravní centrum Barnaulu, kde je možné shánět dopravu dál k horám, je autobusové a železniční nádraží, které se nacházejí vedle sebe. Z letiště to je 17 km. Taxikář chtěl za odvoz do města za auto 500 rublů. To se nám zdálo moc (ale dle AL to je OK). Nevzali jsme ani 400. Jeli jsme maršrutkou číslo 115 – 10 RUR za osobu i za hlavní baťoh. Trochu to objížděla.

Barnaul - Dží-Ej*

Z nádraží v Barnaulu na nádraží v Dží Ej je asi 253 km po Čujském traktu. Náhončí pro maršrutky chtěl 4 tisíce. Na 3 tisíce říkal, že nám tam přidá dalších 5 lidí. Mezitím se přiblížila dotěrná ochranka nádraží, Pavlíka vzali do jejich místnůstky, přinutila ho svléknout a prohlíželi mu věci. Od té doby mu chybí 100 EUR. Trochu pod tímto tlakem jsme nabídku na přepravu přijali. Náhončí chtěl peníze dopředu, dali jsme mu ale jen polovinu. Vezl nás někdo jiný – jeho podřízený. Trefil v GA na nádraží ale jinak město neznal. Na hotel se musel ptát a za další ježdění po městě chtěl připlatit.

 

*Gorno-Altajsk (to je naposledy co to opakuju :-))

Dží-Ej - Aktaš

Z centra Dží Ej do Aktaše to je 356 km po Čujském traktu. My jsme ovšem nakonec jeli do Gostinicy Kak doma, která je 3 km před Aktašem, takže šlo přesně o 353 km. Řidiče na další cestu – Sergeje – jsme potkali na nádraží – přivedl ho první řidič, když se šel ptát na cestu k OVIRu a k hotelu. Všichni jsme se pak jeli podívat na OVIR abychom viděli, co bude registrace časově i jinak obnášet. Postupně jsme opouštěli myšlenku, že bychom v Dží Ej nocovali a trochu tam zrelaxovali. Hyperaktivní Sergej nás nutil k okamžité cestě dál, vzhledem k nabitému horskému programu jsme vítali další den navíc a též nás přestalo lákat procházení a zařizování po městě, protože pršelo. Přesedli jsme definitivně k Sergejovi – ten nás dovezl na nějaké lepší WC, pak s námi zařizoval na OVIRu a na poště. Nabízel, že nás k hlavnímu nákupu doveze někam do supermarketu, kde je levněji ale nakonec jsme nakoupili v samoobsluze u OVIRu. Po celkem bezesné noci v letadle a celodenním cestování nás nelákalo stavění stanů potmě v dešti a Sergej nám po cestě vytelefonoval bydlení v Gostinice Kak doma.

Aktaš - Kuraj

Z gostinicy Kak doma k posádce v Aktaši to 3 km. Od posádky na sjezd z Čujského traktu v Kuraji to je 38 km.

 

V posádce v Aktaši jsme vyřizovali vstup do pohraniční zóny. Pak jsme 1 km před posádkou nabrali benzín pro vařiče a taky do auta a v obchodě v Aktaši nakoupili nějaké drobnosti. Sergej tam měl krátkou technickou přestávku neb tam má rodinu.

Kuraj - tábor Aktru

Po opuštění Čujského traktu se jede po polních cestách. Z Kuraje k mostu přes Čuju to je 8 km, dalších 8 km k brodu přes řeku Tjutě*. Velká louže na cestě před brodem na říčce Ťjutě a samotný brod představují terénní překážku, přejíždějí je však i osobní auta. Za dalších 7 km od brodu je rozcestí (ne moc nápadné). Obě cesty vedou do tábora Aktru, levá je přímější, autem se dá však jet jen tou pravou. Cesta sem od brodu je bezproblémová. Dáme-li se pravou cestou, tak asi po 1 km cesta do tábora odbočuje doleva do kopce. Rovně by nás cesta dovedla po asi 500 m ke starému zbořenému mostu přes řeku Aktru. Pak už zbývá 1,5 km cesty lesem k perevalce (= překladiště), která se nalézá v místě mostu přes Aktru. Tento úsek má strmá místa, která mohou být pro auta problémem, osobní auta se však vyskytují i u perevalky. Zbývajících 7 km od perevalky do tábora mohou projet jednoznačně již jen terénní vozy.

 

Cestu z Kuraje do stepi Sergej neznal a až během cesty do Kuraje uzrál k tomu, že nás poveze dál – nechal si totiž od někoho cestu popsat, též jsme měli trasu stepí v GPS. Na základě nesprávných informací Sergej přejel se svojí Mazdou dosti dramaticky most přes Aktru a pak jsme ještě bojovali – tlačením, opakovanými pokusy - asi 600 metrů a již to dále nešlo. Kolem jako kouzlem v té chvíli jel nahoru UAZ, který nás vzal. Až pak jsme viděli jaké to bylo štěstí – byla to soukromá jízda, navíc si vzali jen nevelké peníze – 500 rublů za dva lidi. Sergejovi jsme za cestu z Dží Ej dali 6 tisíc rublů. Původní domluva byla 4 tisíce z Dží Ej do Kuraje. Dali jsme mu víc za vzdálenost kterou urazil navíc a za pomoc ve všech záležitostech.

 

 

 

Ještě jednou stručně a méně zmateně - z Kuraje dojede prakticky každé vozidlo bez problémů k brodu Tjutě (16 km). Louži a brod vozidla brodí, dalších 8 km je bezproblémových, poslední 1,5 km před perevalkou se občas musí neterénní vozidlo tlačit. Zbývajících 7 km je pro čistě terénní vozidla.

 

* Řeka, brod, taky vrchol a sedlo Tjutě mají v ruských textech různé přepisy, např. Tiťo (Титё - AM). Zvolili jsme Tjutě, protože příjemně evokuje postavičku z Ferdy Mravence.

 

Dle internetu (rusky) je táborem organizována doprava od perevalky, což jsme nepozorovali. Tento úsek prý stojí 1800 rublů, až z Kuraje 2500 rublů. Cena vypadá, že je za celé auto, nevíme ovšem jaké.

 

Dolina Aktru

Hřebeny

Nalézá se v Severočujském hřebeni. Hlavní hřeben má v tomto místě mohutnou severní rozsochu – hřeben Peredovoj. Odděluje se v horském uzlu Bišiirdu v místě mezi sedlem Mášej a vrcholky Burevestnik a Tamma. Dlouhá osa údolí je tak rovnoběžná s hlavním hřebenem, z kterého údolí ohraničují vrcholky Kupol – Sněžná (z ní vybíhá do údolí Aktru postranní hřeben s vrcholem Karataš, který je tak při pohledu z údolí dominantní) – UPI – DVS – Burevestnik. V údolí nejvyšší vrchol Aktru 4044 m není nejvyšší v Severočujském hřeben (to je vrchol Mášej 4178) a ani se nenalézá v hlavním hřebeni. Přechody do sousedních dolin jsou vysoko položené a obtížné, na druhé straně je v dolině řada vrcholů vhodných k výstupům. Proto je dolina předurčena hlavně k horolezeckým výstupům a tím se odlišuje od ostatních údolí v Severočujském hřebeni. Na rozdíl od ostatních údolí je zde trvale obsluhovaný tábor Aktru a lze sem dojet terénním automobilem*.

 

* Cesta do tábora je opravdu terénní, a tak lze asi s trochou nadsázky říci, že o tom, kam lze dojet automobilem nerozhoduje terén, ale spíše lidská potřeba  místo opakovaně automobilem navštěvovat. Cesta do údolí Aktru tedy vede nejspíš proto, že zde bylo rozhodnuto postavit horolezecký tábor. Ten tu zas asi je kvůli charakteru vrcholů, jež jsou vhodné k výstupům. Roli možná taky hrála blízkost Čujského traktu.

 

 

 

Červeně je hlavní hřeben, zeleně hřeben Peredovoj.

 

Ledovce*

Jsou to především Velký a Malý Aktru. Rozhraním mezi nimi je hřeben vycházející ze Sněžné na Karataš. Hřeben s pikem Radistov rozděluje Velký Aktru na Levý a Pravý. Je to myšleno orograficky, ve směru toku ledovce, takže z pohledu z údolí jsou obráceně je Levý vpravo a naopak. Ledovec Velký Aktru Pravý se dále dělí na levou a pravou část, zase orograficky. Dělítkem je hřeben vycházející z Piku DVS. Ten je přerušen, vznikla tak samostatná část – skalní kůň (rusky chican*). I ledovec Malý Aktru má dvě výrazné části, i když už se oficiálně neodlišují jménem – hlavní ledopád spadající z plató pod Sněžnou a rameno spadající z Kupolu. Žádné ze zmíněných ledovců a jejich částí už se spolu díky globálnímu odtávání nespojují.

 

 

 

* Jen malá poznámka, možná samozřejmost. Ledovce se pojmenovávají podle údolí, ne podle vrcholů. Vrchol Aktru pokrývá z jihu ledovec Aktru, ale na severní stěnu se nastupuje z ledovce Kurumdy.

** Chican se na Kavkaze se tak označuje ostrov holé skály nebo hřebene vyčnívající nad ledovec. Mezinárodnější je výraz nunatak pocházející z eskymáčtiny, používaný třeba v Antarktidě i jinde. Vyskytuje se i v ruských popisech. Překlad do češtiny grúň (MK), znamenající totéž, může být například pro Středočechy nesrozumitelný, neb jde o výraz slovenské (moravské?) provenience.

 

Přístupy na ledovce jsou popsány u těchto výstupů:

Malý Aktru – oblast Kupolu: Kupol Kuloárem západní stěny 1B

Malý Aktru – hlavní proud spadající plata Sněžné: – Kupol Od domku Malý Aktru 1A

Velký Aktru Pravý vlevo od koně:  Sněžná Kuloárem severního hřebene 2B

Velký Aktru Pravý vpravo od koně:  DVS Severovýchodním hřebenem 3B

Velký Aktru Levý: Výlet k Modrému jezeru, úsek výšek pak Burevestnik přes sedlo Mášej 1B, ještě výše Junosť Z ledovce Aktru přes sedlo Aktru 1B

 

Tábor (alplager’) Aktru

Nalézá se v lese u řeky Aktru ve výšce asi 2150 m. Původní („starý“) tábor sestává z asi osmi starých dřevěných domků. Přebývají v něm nejméně dva subjekty – Meteorologická stanice a glaciologové Tomské univerzity. Meteorologů je spodní část, dělítkem je čára procházející mezi Skladem a GSS (Gornospasatelnaja služba) na jedné straně a domky označené Instruktor a Zavedujuščij (správce) na straně druhé (viz schéma). Tomské univerzitě patří horní* část až do místa kde se do Aktru vrací její vedlejší rameno. Přibližně tam jsou také pomníky Galině a obětem leteckého neštěstí. To vše dosud bylo na levém břehu Aktru. Na pravém břehu, u jezírka Sački je asi 5 budov. Jsou jednoduché ale nové a je to komerčně zaměřená část tábora a podle jezera se jí říká taky Sački. Klientům poskytují také plnou penzi. Jednou z chatek je banja, vše spíše pro horních deset tisích. Prezentace na internetu se vztahuje hlavně k této části tábora. Organizačně snad patří spíše k meteorologům.

 

* - pojem horní při popisu tábora znamená blíže k vrcholům, dolní – blíže do údolí, ve skutečnosti je však stoupání na území tábora nevýrazné

 

Před dvěma lety (2005?) došlo v táboře k neštěstí, mladý člověk zůstal invalidní a rodiče na táboru vysoudili 1,6 mil. rublů. V návaznosti na to se provoz tábora ochromil a z mnoha věcí prezentovaných na internetu (nejdůležitější asi prodej základních potravin) funguje máloco a pro našince neprůhledným způsobem. Glaciologické centrum je prý jedno z největších v Rusku a slouží výuce studentů. Za nás zde však nebyl jediný glaciolog ani meteorolog. Z trvalých zaměstnanců o kterých víme, zde byl Saša - správce tábora, Alexej - člen horské služby (oba cca 50 let), dvě devušky v kuchyni v Sački a mladý podnikavý Sláva, který se zdál, že stojí za vším v čem jsou peníze. Na troskách tábora zřejmě bez pravidel probíhá boj mezi starými strukturami a dravým mládím.

Bydlení

Stany se mohou stavět buď uplně pod táborem nebo naopak až v lesíku nad pomníky Galině a obětem leteckého neštěstí. Je to zhruba na úrovni mostu k Sački. V táboře je cedule, že se stavění stanů má hlásit náčelníkovi. Za nás se však nezdálo, že by to bylo potřeba, též jsme za stan nic neplatili.

 

Na spodním okraji tábora jsou pronajímatelné stany. Velké, některé mají dokonce kamna. Co jsme ale viděli, tak byl spíše humus.  

 

V dolním táboře jsme bydleli za 150 rublů za osobu a noc. Spodní část nejspodnějšího domku se jmenuje Kamčatka. Je to jedna místnost s letištěm počítaná pro pět lidí. Na letišti nás spalo 6 a dva na zemi, platili jsme jen za 5 lidí (a po dobu když jsme tam byli jen dva, tak jen za dva). V místnosti byla betonová kamna na dřevo. Kamna byla těsně před rozpadnutím, zato se do nich vešla snad metrová polena a představovala skvělou možnost vaření a v deštivém počasí jedinou záchranu před vlhkem a chladem. K ubytování jsme se dostali asi náhodou – když jsme se mokří a zbědování vrátili od Modrého ozera, tak to chvíli vypadalo, že budeme bydlet v Sački. Pak nám ale Alexej od horské služby, který znal od dřívějška nějaké Čechy a byl velmi přátelský, domluvil u správce bydlení v dolním táboře. Pak to sice vypadalo, že se to Slávovi nelíbí a že to byl omyl, ale už jsme tam zůstali. Místnosti dvojdomku byly odděleny snad jen dvoucentimetrovou přepážkou, takže jsme si Slávův mejdan, hned první noc, mohli dopodrobna vychutnat.

 

Ubytování v Sački stojí 400 rublů za osobu a den. Jsou to nové chatky. V místnosti, kterou jsme viděli byly jen postele s pěknými přehozy. Topení trubkami s horkou vodou, nedalo se regulovat. Nedá se ani nijak vařit. Plná penze 250 rublů.

Jídlo

Začneme-li nejjednodušším, tak skvělým zpestřením jídelníčku jsou houby. Jsou to většinou jakési klouzky. Je jich hodně a nebylo nám špatně. Dobré a hojně se vyskytující byly nahořklé plody zimolezu (šišaté borůvky na velkých keřích).

 

Oficiální nákup v táboře neexistoval, i když v minulosti tomu zřejmě bylo jinak. V kuchyni v Sački jsme si vyprosili 2 chleby, půl kila cukru a toaletní papír – za 100 rublů. Ze Slávových zásob jsme měli 1,5 l petku s pivem za 70 rublů a kondenzované mléko za 40 rublů. I toto bylo spíše prošení. Zachránilo nás ale somrraumování.

 

Ve starém táboře prý existuje celodenní stravování a kurzy (AM). Zřejmě ale o nějaký týden dříve než jsme tam byli my.

 

Klienti v Sački mají plnou penzi - 250 rublů za den.

Elektřina

V táboře je benzínový agregát na elektřinu, který se pouští pár hodin večer. Agregát na mapce je starý, nový je v Sački a zásobuje jednotně Sački i celý dolní tábor. Když ale nedovezou benzín, tak elektřina třeba není dva dny. V místnostech tedy jsou žárovky a zásuvky. Když jsme ještě bydleli ve stanu, tak jsme si domlouvali dobíjení baterek u klientů v jednom domku v Sački. Domek měl dokonce zásuvku vyvedenou ven.

Mobily

Od jara 2006 do údolí sahá mobilní síť (!).

Hygiena a další věci o vodě  

Aktru je prudká a nejvíce vody má odpoledne jak tají ledovce. Průtok ustává už večer (na rozdíl od ledovcové říčky co jsme zažili na Ťan-šanu, tam bylo brození jednoznačně nejlepší ráno). Také je zkalená, což by tak nevadilo ale tak chladná, že se v ní při event. hygieně nedá stát. Přejít se proto dá jen po mostě. Ty jsou v táboře dva – dolní v úrovni lesa patřící Tomské univerzitě, horní u Sački. Oba jsou jen pro pěší. Pod horním mostem brodí Aktru náklaďáky vezoucí zásoby (taky benzín pro agregát) do Sački. Z Aktru se pod soutokem Velkého a Malého Aktru odděluje orograficky doleva menší rameno. Vrací se do Aktru poblíž památníků Galině a leteckého neštěstí (viz níže). Tím vzniká jakýsi ostrov - to je právě místo, kde lze volně stanovat. Ještě více vlevo od tohoto ramene (a níže vlevo od hlavního koryta Aktru) protéká paralelně neledovcový potok, ze kterého se bere voda na pití a vaření. Jsou u ní cedule, že se v ní nemá prát a mýt, ne každý to ale bere vážně. Je o nějaký stupeň teplejší než vlastní Aktru. Ze Sački vytéká čirý potok, který se po pár set metrech vlévá do Aktru. Ten jsme používali k hygieně, protože z něj nikdo jiný vodu nenabírá.

 

Teplá voda na mytí tu není. V Sački je baňa - 300-400 rublů, podle toho, kdo se ptal.

 

V Sački i dolním táboře jsou četné kadibudky. Při stanování se chodí do přírody, v ovzduší to je někdy znát.

Zbytek informací během procházky táborem

Vyjdeme-li od dolních stanů určených k pronajímání (Arendniye Palatki), tak po 130 m dojdeme ke Kamčatce. Ta je, stejně jako další domky vlevo od cestičky. První dům vpravo, pomineme-li agregát, je dům horské služby (Gornospasatelnaya Sluzhba, 120 metrů nad Kamčatkou) Horská služba má, jak řečeno jednoho člena. Ten má asi vysílačku, ale jinak nevíme, jakými prostředky by mohl pomoci. Dále vpravo je dům správce (Zaveduyushchiy). Ve stejné úrovni, ale vlevo od pěšiny, je dům Instruktora (náš název). Když jsme přišli do tábora, tak před domkem seděl MS, který o sobě prohlásil, že je konzultant a pak nám, i dalším, ochotně radil s horolezeckými výstupy v údolí. Nad domkem správce  a instruktora je volejbalové hřiště. Nad volejbalovým hřištěm je lávka přes pitný potok a pak je v lese prostor stanového tábora Tomské univerzity. Trvale tam je postavený jídelní stan. Zde je také rozcestník (Ukazateľ) s ukazateli na různá místa ve světě. Praha má označení 5028 km. Autoři asi měli GPS, protože k nám na Lhotku jsem naměřil jen o kilometr více. K tomuto rozcestníku udáváme vzdálenosti z tábora určené pomocí GPS, pokud není uvedeno jinak. Je tam též trpasličí domek Tronova. Po 50 m je na levé straně od pěšiny hrob (Psevdomogila). Je to ovšem jen lehce morbidní žert, náhrobek sestavený z lebky nějakého jelena, helmy, slunečních brýlí a je na něm nápis, že to je hrob frekventanta, který se pohádal s intruktorem. Ve stejné úrovni v lese vpravo stanoval horolezecký kurz, který měl pod velením MS. 50 metrů vlevo je dolní most přes Aktru. Pak se po prkně přechází rameno Aktru. Následuje pomník obětem zřícení vrtulníku (Memorial Aviakatastrofy). 7. května 2002 v údolí zahynulo devět snowboardistů s tříčlennou posádkou. O 40 metrů dál je památník Galiny. Následuje horní most přes Aktru do Sački. Tábor a jezírko Sački je 100 metrů za tímto mostem. Je to skoro 900 metrů od místa, kde jsme začali.  

 

 

Poznámky viz v textu výše. "Most" je vždy most přes hlavní koryto Aktru, která se jinak přejít nedá. "Mostik" je mostek nebo prkno nebo něco přes postranní rameno Aktru nebo neledovcový potok, často lze přejít i bez jeho pomoci. Tečkovaně jsou pěšiny. Pojmenované jsou směry na Modré jezero (Goluboye ozero), Pik Učiteľ a Pik Kupol.

Domky glaciologů

Dolina Aktru je údajně jedním z hlavních center zkoumání ledovců v Rusku (doktorka). Výzkum provádějí glaciologové z Tomské univerzity, přijíždějí sem prý na stáž studenti. Jedním z nestorů výzkumu je Tronov, v táboře nese jeden domek jeho jméno. Jak přesně vypadá režim práce glaciologů, to nevíme, protože za nás tu žádný nebyl. Viděli jsme však pod čely ledovce značky kam až ledovce sahaly v dřívějších letech. Též jsou někde (třeba na Kupolu) v ledovci zapíchnuté tyče. Pozor, neslouží k orientaci, nýbrž k odečítání úbytku ledovce. Glaciologické aktivity však daly údolí jeho specifikum – provizorní domky roztroušené v horních etážích údolí.

 

Jsou tři: Domek u Modrého jezera, údolí ledovce Velký Aktru Levý, 2840 m n.m.*, viz výlet k Modrému jezeru, výstupy na Radistov, Burevestnik, Tamma, Studentov, Junosť, Aktru, Stažorov, Kzyltaš.

 

Domek Vodopadnyj, na platu pod Kupolem, 3040 m n.m.*, viz výstup na Kupol kuloárem Z stěny 1B.

 

Domek nad ledovcem Malý Aktru (zkráceně domek Malý Aktru), 3340 m n.m.*, viz výstup na Kupol od domku Malý Aktru 1B, výstup na Sněžnou S hřebenem 2A, V hřebenem 2B, Karataš z plato ledovce Malý Aktru 1B.

 

* - u všech domků používáme výšky, které jsou na nich uvedené. Domek Malý Aktru je sice podle PNA a SRTM o 60 m níže – 3280 m, ale necháváme místní hodnotu. U ostatních dvou domků výšky souhlasí s naším měřením.

 

Všechny stojí na suti mimo ledovec, i domek Malý Aktru, u kterého to tak možná zdálky nevypadá. Mají podobnou kontrukci i rozměry – kostra z prken pobitá plechem, zevnitř na prkna přibité staré deky. U všech chybí dveře, i když to asi nebyl původní úmysl. Není to ale pro provoz kritické, protože jsou postaveny dveřmi k východu. Ne z náboženských důvodů, ale pro převažující západní větry. Domky mají malou předsíňku a pak hlavní místnůstku (opět neodděleny dveřmi, u Modrého jezera aspoň závěsem). Její větší část vyplňuje plocha na spaní. Vždy nám připadala dosti malá, tak max. pro tři lidi napříč. V domku Malý Aktru nás pak ale spalo 5 (podél) a bylo to celkem dobré i když jistě provizorní. V některých domcích byla kamna. Ty jsme nepoužívali. Nevím jak by fungovala, někde vypadala spíše rozpadle. V domcích jsou nejednou cenné zásoby, zvláště asi v domku u Modrého jezera, kde trekové a další výpravy často končí výstupem na Aktru*. Standardním vybavením domku je myška. V domcích je tedy pohodlné spát při výstupech v dané oblasti. U Modrého jezera je však třeba počítat s tím, že je to dosti frekventovaná destinace a místo v domku není zaručeno, proto je jistější sem přijít se stanem. Současně je to jediný domek, kde je v okolí trochu problém s místy pro stan, resp. míst pro stany různé kvality je tu asi 7. Se stanem si lze však asi vždy poradit, přinejhorším třeba na druhé straně jezírka.

 

* Na svých skialpových výletech jsme zavedli pojem winterraumování. Jde o to, že na skialpovém výletě výstup není nikdy příjemný a dosti často ani sjezd. Hlavním povyražením pak je pobyt v zimním prostoru chat Alpenvereinu, kde si člověk zatopí, uvaří a je mu konečně dobře. V údolí Aktru jsme objevili analogickou činnost - somrraumování, neboli letní pobyt na horské chatce - modifikovanou o možnost doplnění zásob :-).

 

Výlety a výstupy v dolině Aktru

Jsou lidé, kteří se nechají přivézt do údolí Aktru a jediný výlet, který podniknou, je výstup k Modrému jezeru. Je to také první etapa k výstupu na nejvyšší vrchol údolí. Proto je popis tohoto výletu vyčleněn jako první. V další části je již systematický popis výstupů v údolí.

 

Popisy jsme čerpali z vlastní zkušenosti (soupis našich túr). Z cizích popisů, z map a našich fotografií jsme se dále snažilli vytěžit maximum dalších poznatků usnadňujících orientaci.

 

Nejfrekventovanější jednodenní túry v údolí jsou, seřazeny od nejlehčího - 1. Modré jezero, 2. Pik Učitel, 3. Pik Kupol, 4. Pik Karataš.

 

Vícedenní vrcholové výstupy jsou obecně náročné, a proto jsou jednodenní podniky, se startem i cílem v táboře Aktru, více vyhledávány. My jsme absolvovali výstup výstup na Pik Učiteľ a Kupol. V rámci dvoudenního výstupu jsme byli na Karataši, na který se také chodí za jeden den. Kam až se dá vylézt za jeden den, to je samozřejmě subjektivní. Třeba výstup na Karataš má z tábora převýšení 1400 m, což není tak málo. Na druhou stranu nejvyšší vrchol v údolí – Aktru – je jen o 500 m vyšší. Denní převýšení 1900 m je sice extrémní, ale myslitelné, takže co se týče samotného převýšení, byl by v údolí možný jednodenní výstup vlastně kamkoliv.

Naše výstupy

Vrcholové výstupy

(i s opakováními jich je 10)

Učitel přes sedlo Učitel 1B (později ještě jednou na sedlo)

Kupol od domku Malý Aktru s přístupem přes ledovec Malý Aktru 2A

Kupol Kuloárem západní stěny 1B (v sestupu, celkem 2x)

Aktru Východním hřebenem 3A

Aktru Západním hřebenem 2B (v sestupu)

Karataš Ledovcem Malý Aktru 2A

Sněžná Východním hřebenem 2B

Sněžná Severním hřebenem z plata 2A (v sestupu)

Ostatní výlety

Modré jezero (celkem 3x)

Sedlo Značkistov

Ledovec Velký Aktru vpravo od skalního koně

Modré jezero 2850 m

Výchozí bod – tábor Aktru 2150 m.

Převýšení – 700 m

Délka trasy na vrchol – 5,8 km

Čas na vrchol: 3 hodiny (SK 2-2,5 hod)

Charakter – pěší túra, v horní části možnost jít po ledovci – bez trhlin, mačky nejsou nutné

Zdroj – PNA – zápis do GPS.

 

Modré jezero se nalézá za (orograficky) levou morénou ledovce Velký Aktru Levý (obr).

 

Z tábora jdeme stále po (orograficky) levém  břehu Aktru, to platí celou cestu. U horního konce tábora kolem památníku Galiny a obětí zřícení vrtulníku. Spleť pěšin stále svádí doleva do koryta řeky, lepší však je jít lesem. 1,2 km od rozcestníku v táboře Aktru je rozcestník na ledovce Velký a Malý Aktru, je tam též soutok říček Velký a Malý Aktru. Pokračujeme směrem na ledovec Velký Aktru. Asi o 250 metrů dál je symbolický horolezecký hřbitov. Nyní již skončil les. Varianty pěšin nyní zas odvádí od řeky doprava do svahu. Člověk má asi pocit, že se dříve rozhlédne a zorientuje. Lepší je ale jít podle řeky – je to pohodlnější a při obočení doprava je později zas třeba mírně sestupovat. Řeku je však přece jen třeba opustit – podle ní vede cesta k ledovci Velký Aktru Pravý. Místo odbočení není výrazné – je asi 2,1 km od tábora ve výšce 2380 m. Řeka zde uhýbá trochu doleva (ve směru pochodu nahoru) a jinak se dá poznat jedině podle vyšlapané pěšiny ke Modrému jezeru, která je mnohem používanější. Za odbočkou je na Aktru visutý most (za nás byl poničený), ten byste však, pokud půjdete správně, neměli vidět. Všechna tato orientační doporučení nejsou nijak důležitá – stačí pravidlo zůstat na levém břehu Aktru. Orientačně je snad trochu důležitější ohyb cesty doprava ve vzdálenosti 3,2 km od tábora ve výšce 2520 m. Na schématu (viz níže) nevypadá ohyb nápadně, ale lokálně jde o otočení aspoň o 60 stupňů. My jsme tam zabloudili dosti zásadně a viděli jsme, že i další turisté zde váhají. Je zde také několik mužíků ve špatném směru. Jde o to, že se na ledovec Velký Aktru Levý vstupuje na jeho (orograficky) levém okraji. Ledovec ve svojí levé části v současnosti končí v úrovní tzv. Baraních lbí (beraních čel). Je to několik (4 či 5, podle toho jestli počítáte i prvního trpaslíka) obrovských monolitů nebo jakýchsi vrcholků, které byly v minulosti opracovány ledovcem a zboku skutečně mají profil beraní hlavy. Jsou větší zprava doleva (z pohledu zdola) a mají tmavší barvu, zejména druhý a třetí. Strmá pěšina vede mezi prvním a druhým. Mezi druhým a třetím je nejsilnější větev řeky Velký Aktru, slabší je mezi třetím a čtvrtým (obr). Takže vlastně opět lze vystačit s pravidlem nepřekračovat řeku. Strmým průstupem mezi Baraními lbi se ocitáme u čela ledovce, ve výšce 2600 m. Zde je možné dále postupovat po moréně nebo sejít na ledovec a jít po něm. Obě varianty jsou bez problémů, ledovec je holý, mírný a bez trhlin, ledovcová výbava není nutná a nám cesta po něm připadala pohodlnější. Jezero je schováno za orograficky levou morénou a z ledovce ani úbočí morény není vidět. To může být problém při špatné viditelnosti. Pak je asi lepší sledovat pěšinu na moréně, je celkem dobře vyšlapaná . Buď přímo za chůze nebo z ledovce, pokud to viditelnost dovolí. Modré jezero je vytvořeno v místě, které na hřebeni odpovídá amfiteátru Pik Stažorov – Bezsnežnaja – Karataš. To může být další orientační hledisko. A konečně v místě jezera je na moréně jakási deprese, véčko. Meteopřístroj, který uvádí MK jako orientační bod, se za nás na moréně u plesa nenacházel. Ze zajímavostí ještě, že Modré jezero není modré ale zelené :-).

 

 

Říčky Velký a Malý Aktru se stékají přibližně tam, kde končí les. Je tam rozcestník k ledovcům Velký a Malý Aktru (první červená tečka). Kousek nad ním je symbolický hřbitov (Simvolicheskoye Kladbishche, 2. č. tečka). Poblíž rozbitého mostu (Slomaniy Most) pěšina opouští říčku Velký Aktru (3. č.t.). Kóta 2520 m označuje místo zlomu cesty (4. č.t.). U čela ledovce jsou Baraní lbi očíslované 1 až 4. Dále je žlutě vyznačena varianta s chůzí po ledovci, je však možno jít také po moréně (čárkovaná čára). Barvy tras.

 

 

0811133730Vrzm.jpg


Obr. Čelo ledovce Velký Aktru Levý


804161826Pzm.jpg

 

Souvislosti: Kromě toho, že je Modré jezero využíváno jako pěkný samostatný cíl pro výlet z tábora Aktru, je také východiskem pro další výstupy. Jedná se hlavně o nejvyšší horu celého údolí – Aktru – normálkou západním hřebenem 2A nebo V hřebenem za 3A. Další nejfrekventovanější výstup je asi na Pik Stažorov přes sedlo Značkistov. Blízko je též Kzyltaš přes sedlo Kontejner. Další výstupy v údolí bráno zprava doleva jsou sedlo Aktru s možností přechodu do doliny Mášej. Pozor - sedlo je z této strany jednoduché, sestup do doliny Mášej je ovšem za 3A. Dále Pik Junosť přes sedlo Aktru, Pik Studentov přes sedlo Mášej. Mezi Juností a Studentov jsou možné traverzy v obou směrech. Přes sedlo Mášej je možné lépe než přes Aktru přejít do doliny Mášej. Sedlo se nalézá v blízkosti horského uzlu Bišiirdu. Zde se z hlavního hřebene Severočujského pohoří odděluje severním směrem hřeben Peredovoj, ve kterém se nalézá Aktru i celá popisovaná dolina. Sedlo Mášej je ploché, rozlehlé a umožňuje lehké výstupy na nejbližší vrcholy hřebenů vybíhajících z uzlu. Kromě zmíněného Piku Studentov je z něj možné lehce vystoupit na Pik Radistov, který je také již v hřebeni Peredovoj. Dosažitelné jsou i vrcholy v hlavním hřebeni – západním směrem Pik Tamma, východním Pik Burevestnik. Na Pik Radistov je možné vystoupit ledovcovou stěnou od Modrého jezera za 3B, v této stěně, která je příhodně blízko od Modrého jezera, se nacházejí ještě další výstupy. Přechod přes sedlo Značkistov je jednou z možností jak se dostat k východní stěně Aktru (4A).

Výstupy podle vrcholů

Probrány jsou vrcholy na všech hřebenech ohraničující údolí a vnitřních hřebenech (Karataš, Radistov) v pořadí zleva doprava. Výjimkou je Pik Tamma, který je mimo údolí, ale nalézá se v těsném sousedství sedla Mášej. U vrcholu jsou vždy uvedeny všechny výstupy pohromadě. Výstupy na stejný vrchol jsou seřazeny podle obtížnosti. Pokud mají vrcholy či výstupy společný přístup, tak je popsán tam, kde na něj poprvé přijde řada.

Kupol 3557 m

(Výška – PNA. – 3558, MK - 3750, schémata uvádějí výšku něco přes 3500 m)

 

Kupol je při pohledu z dálky skutečně Kupol(e). Je celý pokrytý ledovcem (ten patří k ledovci Malý Aktru), ale samotný vrchol je kupodivu bez sněhu. Ze strany Sněžné tak připomíná ňadro. Z tábora vidět není ale mohli jste si ho prohlédnout třeba při výstupu na Učitele.

Kuloárem západní stěny 1B

Toto je po Učiteli asi druhý nejsnažší vrcholový výstup z tábora. Převýšení je však již dosti velké (1410 m). Vzhledem k rychlému dosažení velké výšky možné problémy s aklimatizací. Výstup kuloárem západní stěny Kupolu je úmorný, ale bez technických obtíží. Závěr je po ledovci, ten je mírný, stačí mačky a cepín bez lana. Někteří ruští kolegové výstup absolvují s keckami a klackem.

 

Výchozí bod – tábor Aktru 2150 m.

Převýšení – 1410 m.

Délka trasy na vrchol – 5 km.

Čas na vrchol – 4,5 hod.

Charakter – zpočátku suťový kuloár, ke konci mírný ledovec.

Zdroj – PNA, MK.

 

Z tábora přejdeme most k táboru Sački a projdeme mezi jeho budovami. Pak sledujeme pěšinu, která jde mezi skalními stěnami a morénou, až ke suťovému kuželu, který vychází z našeho kuloáru (600 m od Sački). Říčka z ledovce Kupol stéká až dalším zářezem, který je méně přístupný (jím zřejmě omylem sestupovali JŠ a spol.). V našem kuloáru voda není, potok protékající Zeljonoj gostinicej, který do kuloáru ústí, se vsakuje do sutě. Suť je tvořena nejčastěji velkými balvany. Kuloárem nevede žádná nejlepší pěšina nebo ideální směr. Jen dole je kuloár rozdělen žebírkem na dvě části. V pravé části (při pohledu zdola) je úsek drobné až pískové suti. Ta je příjemná při sestupu, protože se dá sjet po botech. Výstup je dosti úmorný, pád kamení však většinou nehrozí. Utrpení končí po nastoupání tři čtvrtě kilometru, tedy ve výšce 2800 m, kde se nachází tzv. Zeljonaja Gostinica (ZG). Je to kotel o průměru asi 300 m, s trávou a zurčícím potokem (ZP :-)). Stoupání samozřejmě pokračuje, ale je mírnější a příjemnějším terénem.

 

Čeká nás teď výstup na další plató, tentokrát na rozdíl od ZG otevřené a rozlehlé, které je o 250 m výše. Možnosti jsou dvě.

 

První je vlevo podle ZP, západně směrem na sedlo Tjutě 2970 m*. Stoupáme strmým svahem kotle až k hraně planiny. Sedlo Tjutě je ještě vzdáleno 500 m ve stejném směru, my ale odbočíme v pravém úhlu doprava (na jih). Domek Vodopadnyj je odsud vzdálen rovněž 500 m. Místo odbočení je ve výšce 2910 m. Druhý směr je po pravém okraji kotle, od počátku k jihu. Pěšina je zde zřetelnější a nám se líbila více.

 

* - některé prameny (schéma Skala.ru a Severočujský hřeben) uvádějí v této oblasti sedlo Kaštalyk, možná je totožné se sedlem Tjutě, ale je v tom zmatek

 

Jsme na rozlehlé náhorní planině. Je bez trávy, pokrytá kameny, ale roste tu spousta žlutých máků. Domek glaciologů Vodopadnyj se nalézá 3055 m n.m., vzdálenost z tábora 3,2 km, převýšení z tábora 900 m.

 

Zbývající úsek z domku na vrchol je dlouhý 2,8 km, ale převýšení má jen 500 m, je tedy z celého stoupání nejmírnější. Vede, jak bylo řečeno, po mírném ledovci.

 

Schéma Výstupy na Kupol a Karataš. Barvy tras.

 

 

Souvislosti: 1 km západně je v hlavním hřebeni sedlo Kupol 3420 m, pro přechod do doliny Dželo klasifikované jako 1B. Ze západní strany ohraničuje sedlo bezejmenná vyvýšenina – od sedla je vzdálená 200 m, n.m. výšku jsme odhadli na 3440 m, je tedy jen o pár desítek metrů výše než sedlo. Při příchodu z doliny Dželo je možné jít přímo k domku Vodopadnyj (a ne přes vrchol Kupolu). Kupol a jeho ledovec ale k SZ spadá stále strměji (vede zde výstup na Kupol za 2B), proto je lepší se držet blíže vrcholu Kupolu, a tak cesta přímo přes vrchol už není tolik odlišná. Strmé SV svahy Kupolu také brání pohodlnému traverzu mezi domky Vodopadny a Malý Aktru, jejichž výškový rozdíl je 250 m, respektive traverz možný je, ale pod sedlem je nutno přejít exponovaný svah o sklonu asi 35 st (to jsme absolvovali, nutné mačky, cepín, lano dle zkušeností). Mírnější je opět cesta poblíž vrcholu i sedla Kupol, vyvýšeninu 3440 m je pak možné obcházet zleva (ze severu). Znamená to ovšem vystoupat o 120 m výše.

 0816084218Vrzm.jpg (?)
0804164338Pzm.jpg
 
Obr. Zeljonaja gostinica.

0804161528Vrzm.jpg

Obr. Domik Vodopadnyj


0816081840Vrzm.jpg
 
Obr. Pik Kupol ze Sněžné


Od domku Malý Aktru 1A

(s příchodem ledovcem Malý Aktru 2A)


Výchozí bod – tábor Aktru 2150 m nebo domek Malý Aktru 3340 m

Převýšení – z tábora Aktru 1410 m, z domku 220 m

Délka trasy na vrchol – z tábora Aktru 7,5 km, od domku 2,1 km.

Charakter – výstup ledovcem Malý Aktru (cepín, mačky, výše lano kvůli trhlinám), od domku náhorní plošina se sutí, ke konci mírný ledovec.

Zdroj – PNA, MK.

Přístup k domku ledovcem Malý Aktru

Cesta z tábora až k rozcestníku na ledovce Malý a Velký Aktru měří 1,2 km a je popsána v popisu výstupu na Modré jezero. Od rozcestníku se tentokrát dáme doleva – na ledovec Malý Aktru. Hned za rozcestníkem je most přes Aktru – dvě klády celkem vysoko nad vodou (určitě se tu taky vyfotíte J, 0804082704Vr). Pak pokračujeme podél říčky Malý Aktru až k ledovci. Na ledovec nastupujeme v nejnižším místě (bahno). S mačkami a cepínem postupujeme dle svého soudu nejpříhodnější částí ledovce. To je v dolní části spíše ve středu a vlevo (0804092550V). Pak je ledovec horizontálnější („dolní ploché místo“), v tomto místě se setkávají dvě ramena ledovce – levé (při pohledu zdola) spadá z Kupolu a v současnosti již úplně nedosahuje hlavní pravé části. Toto místo je ve výšce 2600 m a vzdálené 2,9 km z tábora. Dále je ledovec prudčí a příhodněji se jde v jeho pravé části (0804100206P - pohled z dolního plochého místa, lze znázornit dolni problematické místo,). (Kleslův popis se dá pochopit tak, že se má jít mezi skálou a ledovým hřebínkem, který je na z našeho pohledu na pravém okraji ledovce. Tak to však není myšleno.) Na počátku prudší části je systém trhlin, které protínají ledovec v celé šíři. Trhlinu je však možné překonat zcela vpravo – je do ní třeba trochu sestoupit (přechod trhliny - 0804102926Vr). Další pár metrů vzdálená trhlina se pak obchází dlouhým traverzem doleva – to už je ale na místě jasné. Toto místo je ve výšce 2650 m, 3,1 km od rozcestníku. Je vidět z dálky – třeba od řeky Aktru. Následují nejprudší partie ledovce a ve výšce 2900 metrů, 500 délkových metrů od trhliny nás čeká další ploché místo. Současně tam začíná systém trhlin, přes které je třeba hledat cestu. Jednou z možností je odbočit ze směru kolmo doprava, sejít z ledovce na suť a pak pokračovat vzhůru. Až sem je, při dostatečných zkušenostech, možno postupovat bez lana. Od této výšky se na ledovci objevil sníh, který zakrýval trhliny, proto jsme se navázali. Horního plató ledovce, vyplňující amfiteátr mezi Karatašem a Sněžnou dosahujeme ve výšce 3200 m po 4,2 km.

Nyní již vidíme jihovýchodně na hřebeni domek, který je v tuto chvíli o 100 m výše. Nejdeme k němu přímo, ale širokým obloukem zprava, abychom se vyhnuli trhlinám a nejhlubší části potoka, který teče pod sněhem středem plata. Tato poslední část cesty je dlouhá 1,2 km. (obr výst Karataš).

Domek Malý Aktru 3340 m. (Výška – opsána z domku, PNA 3290, 3340 – možná jen dodatečně opsali, SRTM 3280). Podle tradice zdejších domků nemá dveře, což ale k poloze dveřím východně moc nevadí. Je asi ze všech domků v nejhorším stavu, také je nejvíce vystaven nepřízni počasí. My jsme se v něm v pěti ale docela pohodlně vyspali. Vzhledem k menšímu provozu v této dolině možno asi zariskovat a přijít sem bez stanu (na rozdíl od domku Modré jezero).

K domku se jde po ledovci, ale samotný domek už stojí mimo něj a celá náhorní rovina od domku k předvrcholu Kupolu je kupodivu bez ledu a bez sněhu, pokrytá drobnou sutí. Pik Kupol od domku není vidět, zakrývá ho bezejmenný předvrchol o výšce 3440 m (800 m přímou čarou od domku východně). Pár desítek metrů za ním je sedlo Kupol s výškou 3420 m. Je tedy možné jít přímo přes tento předvrchol. Obcházení předvrcholu je lepší zprava, protože sedlo je od spojnice předvrchol - Kupol posunuto více doprava, trasa v suti je trochu vidět. Do sedla je to touto trasou 1,2 km, v samotném sedle už je ledovec, pak zbývá ještě 900 m mírným ledovcem na vrchol. Připadáte si jako byste šli po malé planetě (0804155146P). (mapa výstup na Karataš, výstup na Kupol). Sestup nejlépe Kuloárem západní stěny 1B.

Souvislosti: Jak bylo řečeno, ledovec Malý Aktru má 2 plochá místa (2600 m, 2,9 km z tábora a 2900 m, 3,6 km od tábora). Na prvním plochém místě je soutok dvou částí ledovce Malý Aktru - z plata Sněžné a z Kupolu. V současné době větev z Kupolu díky odtávání již k hlavnímu proudu nedosahuje. Zde začíná výstup na Kupol SZ svahem 2B a výstup na Karataš JV kuloárem SZ hřebene 3A. Odsud lze jít po skalách přímo k domku (MK). Na druhém plochém místě je taky, zdá se, možné prokličkovat mezi trhlinami rovnou k domku (Alexej, nezaručeno). Zde také začíná výstup na Karataš JV svahem SZ hřebene 2B. Z domku Malý Aktru jsou možné výstupy na Sněžnou (Severním hřebenem z plata 2A, Po východní ostruze 2B) a Karataš (Od domku Malý Aktru 1B). Jak bylo uvedeno u výstupu na Kupol Kuloárem západní stěny 1B, tak přes sedlo Kupol je možné přejít do doliny Dželo. V hřebeni mezi Kupolem a Sněžnou ještě některé prameny uvádějí sedlo Kzyltaš 2A (blíže ke Kupolu) a Karataš 2B, které také vedou do doliny Dželo. Jejich polohu jsme se snažili co nejlépe odhadnout, ale není to jisté (Obr. 0816081840Vr.jpg) Sedlo Kzyltaš by mohlo být v zářezu v hřebeni nad domkem, sedlo Karataš těsně před výšvihem hřebene na Sněžnou.

0816081840Vr.jpg
 

Obr Pik Kupol ze Sněžné.

Severozápadním svahem 2B

Výchozí bod – tábor Aktru 2150 m.

 
Převýšení – 1410 m.
Délka trasy na vrchol – 5 km.
Charakter – průstup ledovcem, strmější 3 lanové délky.
Doba – 7 hodin.
Zdroj – PNA jen přístup ledopádem, MK, Saša.

Výstup vede po (při pohledu zdola) levé větvi ledovce Malý Aktru. V minulosti se obě větve spojovaly v dolním plochém místě ledovce, nyní je k levé větvi nutno jít několik set metrů sutí. Nevíme, kterou částí ledovce je veden výstup. Na ledovci je prudká počáteční pasáž. Dle průvodce se asi 3 délky jistí lanem. Též z dálky vypadá tato pasáž strmě. Ve skutečnosti to asi nebude tak hrozné, protože místní tvrdili, že zde chodí bez lana. Po překonání tohoto prahu již nejsou žádné obtíže. Sestup nejlépe Kuloárem západní stěny 1B.

Sněžná 3720 m
(Výška – PNA. Topo M-45-068-V - 3714, 3685 m, MK uvádí v textu 3800 m, na schématu 3900 m, Skala.ru 3990 m)

Malebný vrchol v hlavním hřebeni Severočujského pohoří. První dva uvedené výstupy jsou z domku Malý Aktru, jsou čistě sněhové. Zbývající dva z doliny ledovce Velký Aktru Pravý s východiskem v táboře Aktru.

Severním hřebenem z plata ledovce Malý Aktru* 2A

* - v MK se cesta nazývá "Z plato ledovce Malý Aktru"


Výchozí bod – domek Malý Aktru 3340 m.

Převýšení – 420 m (od domku se 40 m sestupuje).

Délka trasy na vrchol – 2,8 km.

Doba – 3 hodiny.

Charakter – sněhová túra, navázování na lano kvůli trhlinám.

Zdroj – PNA (v sestupu), , MK.


Ze Sněžné odstupuje severním a dále severovýchodním směrem postranní hřeben, který je zakončen Pikem Karataš. Výstup vede nejprve západně na sedlo v tomto hřebeni a pak hřebenem k jihu na vrchol. Přímější cestě na vrchol brání strmé SV svahy Sněžné a velká odtrhová trhlina, která se takto obejde zprava.

Z domku se vydáme prakticky přímo k uvedenému sedlu. Je asi jedno kudy přes plato postupujeme, mírný oblouk doleva umožní jít po vrstevnici. Není tedy nutno přecházet plato k místu nástupu na Karataš jak uvádí MK. Do sedla, nebo lépe řečeno, do místa ohybu trasy kolem trhliny to je 1,8 km. Pak po hřebení na vrchol zbývá 1 km. Sestup stejnou trasou.

Východním hřebenem* 2B

* - MK – "Po východní ostruze"


Výchozí bod – domek Malý Aktru 3340 m.

Převýšení – 380 m.

Délka trasy na vrchol – 2,4 km.

Doba – 3 hodiny*

Charakter – sněhová túra, navázování na lano kvůli trhlinám, několik desítek m strmějšího ledovce.

Zdroj – PNA, MK.

Hlavní Severočujský hřeben pokračuje ze Sněžné východně na Kupol. V polovině vzdálenosti z domku na Sněžnou je na hřebeni prudší ledovcový výšvih, který je kritickým místem výstupu. Z domku postupujeme po hřebeni nebo spíše z jeho pravé strany, kde jsme spíše chráněni před větrem. Po 800 metrech se hřeben začíná zdvihat, nyní budeme postupovat strměji asi 700 m, nejprudší je samotný závěr stoupání, který si může vynutit jištění. Na vrchol pak zbývá skoro kilometr téměř po rovině. Sestup nejlépe severním hřebenem. Sestup u vrcholu je strmější a směr sestupu není hned patrný, v tomto místě to je severo-severo-východ.

* My jsme výstup absolvovali za 1 hod a 35 minut, sestoupili jsme za 52 minut, čili v polovičním čase. Důvod a/ chtěli jsme si zkrátit pobyt na prudkém větru b/ kamarádi udávající rychlost se zbláznili. Celou dobu jsme byli navázaní, strmé místo jsme prošli bez dalšího jistění či zastávek. Většina nás měla je jeden cepín.


 

od tohoto místa jsou klikací jen náhledy, které se opakují

0815153134Vrzm.jpg
 

Kuloárem severního hřebene 2B
Popsán 10.12.92 (SK).
Výchozí bod – tábor Aktru 2150 m.

Převýšení – 1570 m.

Délka trasy na vrchol – 6,4 km.
Čas na vrchol - 10 hodiny, dolů 2-3 hodiny.

Charakter – led a sníh, jištění šrouby.

Zdroj – PNA – jen nástup na ledovec

Nastupuje se z ledovce Velký Aktru Pravý.

Přístup na ledovec. Z tábora se jde jako na Modré jezero. Cesta je společná až do míst kde pěšina odbočuje od řeky doprava (kóta 2380 m n.m., 2,1 km od táborového rozcestníku, již jednou popsáno). My se však stále držíme řeky, po 200 m po odbočce je most přes řeku Velký Aktru. Pokračujeme podél řeky až k ploché říční terase pod čelem ledovce, kde se říčka rozpadá na více ramen (700 m za rozbitým mostem). Pokračujeme podle řeky, tak abychom zprava obešli dramatické čelo ledovce. Tam bez obtíží křížíme vodu tekoucí z ledovce od Modrého jezera, je totiž pod kamením, resp. spíše pod ledovcem (v této oblasti je těžko říci, kdy je pod kameny ještě ledovec). Pak pokračujeme mezi úžlabinou mezi ledovcem a morénou. Ta nás přivede k dolnímu konci skalního koně, protože ledovec vpravo od koně nesahá úplně dolů a voda, která z něj vytéká nepředstavuje větší překážku.

Na ledovec se ovšem dá jít i zleva od jeho čela. K tomu je třeba přejít na (orograficky) pravý břeh Aktru, resp. se jedná hlavně o říčku Velký Aktru. První možnost řeku překročit je most přes Aktru u soutoku Velkého a Malého Aktru. (Alexej, neověřeno, hned nad soutokem je pak nutné nějak překonat řeku Malý Aktru). Druhá příležitost přejít řeku Velký Aktru je rozbitý most u kóty 2380 m. Ovšem jedině jestli ho do té doby opraví. Výše je za příznivých podmínek možno řeku překonat přes jednotlivá ramena řeky na říční terase pod čelem ledovce. Dramatické čelo ledovce pak obcházíme zleva a traverzujeme nad ním a přitom stoupáme. Pak už záleží jestli míříme na ledovec vlevo nebo vpravo od koně, při cestě na ledovec vpravo traverzujeme ledovec celý. Chůze po ledovci pokrytém velkými kameny skýtá, kromě možnosti spadnout do trhliny, značné nepohodlí. Proto bych dal bych přednost původně popsané variantě.

0811121836Vrzm.jpg
 

0811121820Pzm.jpg  (0803094904Pzm.jpg?)
 

Postupujeme pak vzhůru ledovcem vlevo od skalního koně. Jsou na něm postupně dva ledopády, které jsou vidět i z údolí. Dolní se překonává nejčastěji vlevo – podél stěn Karataše (možnost pádu kamení), je to ale možné i středem (jištění). Cesta vpravo je objektivně nebezpečná*. Další možnost je obejití ledopádem vpravo od skalního koně, tam totiž nejsou žádné obtíže. Kůň se pak přechází suťovým kuloárem a sedélkem v horní třetině. Při přechodu sedélka je dobrá příležitost k prohlížení horního ledopádu a úbočí Sněžné (SK). Horní ledopád se prostupuje vlevo, u stěn Sněžné. Pod SZ stěnu to trvá až 5 hodin.

* - SK, nezmiňuje proč. MK nemluví o nebezpečí a poznamenává, že nehrozí pád kamení. Možná jde o překlep.

Severozápadní stěnou 2B*

* - 3A (SK) 

Popsán 26.07.96 (SK).
Výchozí bod – tábor Aktru 2150 m.

   Převýšení – 1570 m.

Délka trasy na vrchol – 6,4 km.

Čas na vrchol - 11-12 hodin, dolů 2-3 hodiny. Charakter – led a sníh, jištění šrouby.

Zdroj – PNA jen přístup na ledovec, MK, SK.


Nastupuje se rovněž z ledovce vlevo od skalního koně. Přístup po stěnu stejný až po druhý ledopád, pokračujeme dále, až pod SZ stěnu. Stěna je tvořena sněhem a ledem o sklonu 30-50 st. Nejprudší je střední část, kde je třeba se jistit. V dolní a horní části jsou zase velké odtrhové trhliny. Průstup stěnou 6-7 hodin. Sestup severním hřebenem na ledovec Malý Aktru 2A – 2-3 hod.

Karataš 3539 m
(Výška – PNA. SRTM 3500, MK 3600 m.)

Karataš leží v bočním hřebeni vybíhajícím ze Sněžné. Centrální polohou v údolí však pohledům z tábora dominuje.

Z plata ledovce Malý Aktru 1B*

* - s příchodem ledovcem Malý Aktru 2APři východisku z tábora Aktru má prakticky stejné charakteristiky jako výstup na Kupol – totiž převýšení asi 1400 m a délku trasy 5 km. Je však složitější o průstup strmým ledovcem, kde je nutná kompletní ledovcová výzbroj. ? – opravit klasifikaci 1b na2a v mapě 

Výchozí bod – tábor Aktru 2150 m nebo domek Malý Aktru 3340 m.

Převýšení – z tábora Aktru 1390 m, z domku 280 m (z domku se nejprve 80 m sestupuje).

Délka trasy - z tábora 5,1 km, z domku 1,5 km.

Čas na vrchol – z tábora 5 hod, od domku hodina.

Charakter – výstup ledovcem Malý Aktru (cepín, mačky, výše lano kvůli trhlinám), krátký strmý závěr suťovým úbočím Karataše.

Zdroj – PNA, MK, SK.


Cesta na plató ledovcem Malý Aktru je popsána u výstupu Kupol Od domku Malý Aktru 1A. Jak bylo uvedeno, hrany plató dosahujeme ve výšce 3200 m ve vzdálenosti 4,2 km z tábora Aktru. Pár set metrů postupujeme doprava podél svahů Karataše k jeho jižnímu úbočí.

Pokud vycházíme na výstup z domku Malý Aktru, tak musíme nejprve projít obloukem přes plató. Tento úsek je dlouhý 1,2 km a je též popsán u výstupu na Kupol. (Ale dohromady tam nic není :-)).

Teď začíná poslední krátký úsek výstupu – suťové úbočí Karataše (250 m do výšky, 500 do dálky). Místo nástupu je tam, kde sněhový jazyk vybíhá z plata nejvýše do stěny. Výše je možné postupovat žebírkem ohraničujícím jazyk zleva nebo vpravo hranou tvořenou východním a jižním úbočím (dole to nejde protože tam je hrana moc strmá). V zásadě tu ale nejsou záludnosti a cestu si každý najde sám. Problém by snad mohl být, kdyby se někdo při výstupu ledovcem z tábora vydal na Karataš příliš brzo – východní stěnou místo jižní.0815153038Vrzm.jpg

0804152840Vr2zm.jpg – pro účely průvodce oříznout
 

JV svahem SZ hřebene 2B
Výchozí bod – tábor Aktru 2150 m.

Konečný bod – domek Malý Aktru 3340 m

Převýšení – nahoru 1390 m, pak sestup dolů na plató 280 m, závěrečný výstup k domku 80 m.

Délka trasy nahoru – 3,1 km.

Čas na vrchol 10-12 hod., sestup k domku 40 min

Charakter – výstup ledovcem Malý Aktru (cepín, mačky), pak skalní hřebínek

Zdroj – PNA jen příchod ledovcem, MK, SK


Postupuje se ledovcem Malý Aktru jako v předchozím případě. V horním plochém místě (2900 m n.m.) odbočíme do nejbližšího svahu Karataše a jím vystoupíme na SZ hřeben. Terén je jednoduchý, ale hrozí pád kamení. Postupujeme po hřebeni k vrcholu, držíme se jeho levé části. Před závěrečný sněhovým hřebenem jsou v hřebínku tři zuby. Na první zub je jednoduchý výstup výstup, pětimetrový sestup může vyžadovat jištění. Stále se jistíme, protože následuje dvojkový hřebínek. Končí na druhém zubu, sestup opět s jištěním. Třetí zub je jednoduchý.

JV kuloárem SZ hřebene 3A
Souhrn – totéž jako předchozí trasa, přidat čas za obtížnost

Ledovcem Malý Aktru postupujeme na dolní ploché místo (viz Kupol od domku Malý Aktru 1A). Dále se orientujeme pohledem na hřeben. V něm je z našeho pohledu vidět nejhlubší sedlo, ke kterému vede úzký kuloár. Náš žlab je vlevo od něj – širší a méně výrazný. Jedna strana žlabu vypadá jako zelená police, vede odzdola až do sedla v hřebeni. Problém je už se dostat přes rozlámaný ledovec k polici. Vyžaduje to lezení, i slaňování. Výstup zelenou policí do sedla je lehký. Následuje nejtěžších 60 m hřebene, pak je 40 m stěny obtížnosti III vedoucí na zub. Hřeben je ještě těžký. Pak se se napojíme na předchozí trasu.

Pozn. – oba výstupy jsme jen opsali, cesty jsme najít nezkoušeli. Na fotografii z Kupolu lze dosti s jistotou identifikovat 3 zuby na hřebeni, možná tam je sedlo kam ústí výstup JZ kuloárem. Začátky výstupu z dolního, resp. horního plochého místa ledovce jsou jen vydedukovány.

Severní stěnou 4A

Bez dalších informací. Zdroj - MK.

Středem severní stěny 6A

Prvovýstup 10.5.1999.

Účastníci: Afanasjev*, Slobodčikov, Salin, Zjatkov

Převýšení: 1030 m.

Délka: 1298 m.

Délka úseků obtížnosti VI: 248 m.

Průměrný sklon stěnové části: 73 st.

Celkový průměrný sklon: 59 st.

Skoby: 200.

Nýty: 5.

Ledovcové vývrtky: 8.

Čas: 71 hodin.

Zdroj: Mountain.ru (rusky)

 

*  - vypadá to, že to je syn Galiny

 

  

Převzato z Mountain.ru. Ledovci na vrcholu pro jeho tvar přezdívají Tronovy kalhoty.

 

по центру Северной стены. Первопрохождение. Перепад - 1030 м. Протяжённость - 1298 м. Протяжённость уч-ков VI категории - 248 м. Средняя крутизна стенной части маршрута - 73 градуса. Средняя крутизна маршрута - 59 градусов. Забито крючьев: скальных и закладных - 176/28, шлямбурных -5/5, ледовых - 8 Ходовых часов 71 Команда (слева направо): Афанасьев А.Е., Слободчиков И.Е., Салин А.В., Зятьков Н.А. Команда: Афанасьев А. Е. - руководитель Зятьков Н. А. Салин А. В. Слабодчиков И.В. Обработка - 3,4 мая 1999 года Выход на маршрут - 6.05.99 Вершина - 10.05.99

UPI 3567 m

(Výška – STM, SRTM - 3500, schéma ČVUT 3900 m, MK 3600 m)


Další pěkný vrchol v hlavním hřebeni. UPI znamená Uralský polytechnický institut. Následující túru lze prý doporučit (MK).


Severní stěnou 2B

Výchozí bod – tábor Aktru 2150 m.

Převýšení – 1420 m.

Délka trasy na vrchol – 6,3 km.

Čas na vrchol - 4,5-6 hodin, dolů 3 hodiny.

Charakter – led a sníh, jištění šrouby.

Zdroj – PNA jen přístup na ledovec, MK, SK.


Postupujeme stejně jako při výstupu na Sněžnou kuloárem severního hřebene. Trasa je shodná až nad horní ledopád. Nad ledopádem zamíříme ledovcem směrem na vrchol UPI a strmým ledovcovým svahem vystoupíme na ostrý podvrcholový hřeben. Držíme se západní (pravé) strany, která je ledová, protože na východní straně jsou převěje a po hřebeni vystoupíme na vrchol. Sestup stejnou cestou.


0803094904Pzm.jpg

0811135638VPanzm.jpg
 
Hřebenovka UPI – DVS – Burevestnik 4A

Výchozí bod – tábor Aktru 2150 m.

Nejvyšší bod – DVS 3755 m.

Převýšení – 1600 m (klesání nezapočteno)

Konečný bod – Modré jezero 2850 m

Délka trasy – z tábora na UPI 6,4 km, z UPI do sedla Mášej 4 km, se sedla k Modrému jezeru další 4, celkem tedy asi 15 km. No tě pic.

Čas - bivakuje se v sedle před Burevestnikem nebo, v šťastnějším případě, na Burevestniku.

Zdroj - PNA jen přístup na ledovec, sestup ledovcem vpravo od skalního koně, MK, SK.

Výstup na UPI jako v předchozí túře. Na hřebeni se držíme vlevo (k jihu), kde jsou sice strmé sněhovo ledové svahy, ale v pravo jsou převěje. Nejtěžší je výstup na skalní baštu Burevestniku – strmé skalní lezení v zimních podmínkách. Burevestniku se lze vyhnout pokud ze sedla mezi DVS a Burevestnikem slaníme doprava na ledovec Velký Aktru. Sestup ledovcem je již jednoduchý. Po slanění na ledovec se schází zleva od skalního koně (jinudy než jsme šli nahoru). Pokud se traverz dokončí až na Burevestnik, tak se schází přes sedlo Mášej k Modrému jezeru.

0804164338Pzm.jpg
 

Pozn. Mezi UPI a DVS je sedlo Dželo s klasifikací 2B. Popisy výstupů se o něm nezmiňují. Mezi DVS a Burevestnikem jsou podle různých pramenů dvě sedla (barevná, SAB) – blíže k DVS sedlo Fizkulturnik, pro přechod klasifikováno jako 2B (schemaSAB 2B*3A), blíže k Burevestniku pak je sedlo TPI (barevná, Tomský polytechnický nebo pedagogický institut, SAB – bez jména). To je položené snad o něco níže, ale klasifikaci má 3A (barevná). Dle fotografie je nejvýraznější skalní sedlo blíže k Burevestniku, na hřebeni směrem k DVS je zářez ve sněhové části hřebene, který by mohl být sedlem. Na Skala je jen Fizkulturnik za 3A, schéma ČVUT 2B-3A. MK druhé sedlo nezmiňuje, u prvního v popisu neuvádí jméno, na schématu nejhlubší sedlo u Burevestniku pojmenovává Fizkulturnik. Dle vrstevnic je vidět je jedno sedlo, které je navíc v polovině vzdálenosti mezi vrcholy, tomu neodpovídá skutečný stav dle fotografie.

DVS 3755 m
(Výška – STM. SRTM - 3720, schéma ČVUT a MK 3900 m.)

Pik Dalněvostočnych Strojitělej. Vrchol v hlavním hřebeni, vyšší než UPI, výstupy spíše vícedenní. Z DVS jižně odstupuje postranní hřeben, který odděluje doliny Dželo a Karagem. Tam je asi 1 km od DVS vrchol Kryla Sovětov 3710 m. Jižně zase odstupuje výrazný SV hřeben. Jeho volným pokračováním je skalní kůň.

Severovýchodním hřebenem 3B

Výchozí bod – tábor Aktru 2150 m.

Délka trasy nahoru – 7,1 km.

Čas – 14-16 hodin celkem.


Přístup i sestup orograficky levou částí ledovce Velký Aktru Pravý (je podstatně jednodušší než pravou částí).


Nástup na ledovec viz Sněžná SZ stěnou. Překročíme potok vytékající z ledovce a jsme pod ním – na suti a ohlazené skále. Po policích ohlazené skály křižujeme až k začátku ledovce a pokračujeme po něm. Ten je zpočátku prudší, jsou nutné mačky, pak se dostáváme na horní mírnou část ledovce. DVS má severovýchodní hřeben, skalní kůň je jakýmsi jeho pokračováním. Po rovném ledovci jdeme asi 1 km k výšvihu SV hřebene, do míst pod druhý žandarm v hřebeni. Na hřeben vyjdeme vlevo nebo vpravo od žandarmu – podle sněhových podmínek. Pokračujeme skalnatou částí hřebene, držíme se vlevo. V úžlabinách je někdy nutné jít po sněhu pod převějeme. Obtížnost terénu je II-III. Hřeben přechází v ledový svah s menším ledopádem dole. Výše je skalní ostrůvek (k němu 100 m, 30-45 st), pak následuje ledovcový vrcholový hřeben (50 st, 120 m). K vrcholové plošině je třeba se prokopat převějí. Sestup hlavním hřebenem do sedla Fizkulturnik. Jde o 60 m ledovcového svahu se sklonem max. 30 st., jištění*. Dle vrstevnic jde hřeben zpočátku na sever a pak na severozápad. Ze sedla slaníme* doprava na ledovec Velký Aktru – 120 m, v dolní části může být velká odtrhová trhlina. Sestupujeme stejným ledovcem, kterým jsme šli nahoru.

* - dle SK v obou případech perila – fixní lana. Uvedeno proto, že MK nejspíše čerpal z podobného či totožného textu a nemusí se jednat o slanění. Ruské "spustitsja" může znamenat pouhé "sejít".Poznámka k sedlu Fizkulturnik viz Hřebenovka UPI – DVS – Burevestnik.

Burevestnik 3758 m
(Výška – STM. SRTM - 2690, schéma ČVUT 3906, MK 3800)

Vrchol v hlavním hřebeni, v těsné blízkosti Horského uzlu Bišiirdu. Každý jiný výstup než hřebenem je velmi obtížný.

Přes sedlo Mášej 1B

Výchozí bod – Modré jezero 2850 m.

Převýšení – 910 m.

Délka trasy na vrchol – 5,1 km.

Čas na vrchol - 5 hodin (2,5-3 hod do sedla, dalších 2-2,5 hod. na vrchol)

Charakter – pěší ledovcový výstup.

Zdroj – PNA jen přístup ledovcem až pro průrvu 1,3 km od Modrého jezera, MK, SK.

Ledovec u Modrého jezera má v horní polovině, ve výšce 3000-3300 m výšvih s ledopádem, vlevo je výšvih tvořen skalnatým prahem viditelným zdaleka. Sedlo Mášej je přístupné až z ploššího místa ledovce nad ledopádem. Ledopádem (a ani strmým skalnatým prahem) nelze projít, jediná cesta je úzkou průrvou mezi ledovcem a skalní stěnou piku Stažorov (0803144542P). Toto místo je ve výšce 3070 m, od Modrého jezera je vzdáleno 1,3 km. Od domku u Modrého jezera tedy jdeme morénou nahoru, moréna dále není jednolitá a je třeba se proplétat mezi hromadami suti. Pod kamením je asi nejednou i ledovec. V místě průrvy je stoupání strmější. Nad průrvou už můžeme odbočit na ledovec, který je zde plošší a zamířit k sedlu Mášej. To je odsud v jihozápadním směru, my však musíme, abychom nadešli skalnatý práh, jít více doprava a nahoru – přesně na západ. Od průrvy na sedlo Mášej je to po trase 2,6 km (0804152820Pr pohled do Velkého Aktru levý z Kupolu). Ledovec není strmý ale jsou v něm trhliny. Sedlo je ve výšce 3663 m, převýšení od průrvy je tedy 600 m. Ze sedla po sněhu vlevo. Obtížný výšvih obcházíme zprava. Nad výšvihem nejdeme na hřeben protože zleva jsou převěje. Z hřebene opět dolů, ocitáme se ve sněhové muldě o délce asi 15 m, pozor na trhliny. Vycházíme na další hřeben, který se rozdvojuje. Vlevo vede na Burevestnik, vpravo na Tamma. Tyto vrcholy jsou shodné co do vzdálenosti i obtížnosti. Hřeben má směrem na východ (doleva) převěje, proto se držíme vpravo.


0804152840Vr2zm.jpg

0804152820Przm.jpg
 

Tamma 3758 m
(Výška - jen odvozena (položena rovno) Burevestniku, MK 3800 m)

Přes sedlo Mášej 1B
Prakticky totožný s výstupem na Burevestnik. Viz tam. Kostruljev ze sedla na vrchol udává 1,5 hod. Přitom na Burevestnik to má být 2-2,5 hod. Jde ale o odlišné zdroje, které se liší v odhadu časů i pro identické úseky trasy.

Zdroj – MK, SK.

Radistov 3540 m
(Výška dle STM. SRTM podobně, MK 3800)

Z oblasti sedla Mášej vybíhá vnitřní hřeben s pikem Radistov. Rozděluje ledovec Velký Aktru na Levý a Pravý (jsou pojmenovány orograficky). K jihu má hřeben skalnaté svahy, na severu je pokryt ledovcem. Kromě Piku Radistov, který je v západní části hřebene, je východně vyvýšenina nazývaná někdy Východní pik Radistov (3195 m dle STM, dle SRTM 3140).

Kuloárem jižního svahu 1B

Výchozí bod – tábor Aktru 2150 m.

Převýšení – 1390 m.

Délka trasy nahoru – 6,1 km

Časy – výstup samotným kuloárem 2 hodiny, ze sedla na hlavní vrchol 1 hodina, sestup stejnou cestou 2 hodiny.

Zdroj – PNA – jen ledovec vpravo od skalního koně. MK, SK.

Jdeme jako na DVS, tzn. ledovcem vpravo od skalního koně (DVS SV hřebenem 3B). Stoupáme ledovcem nejprve strmě, pak mírněji, až ke kuloáru jižní stěny Piku Radistov. Je to asi 500 m od místa, kde jsme z ohlazených skal přešli na čelo ledovce. Skalní kůň vlevo v tomto místě ještě pokračuje, ale výše po několika stech metrech končí. Kuloár je dvojitý, v dolní polovině jdeme levou částí, nahoře pravou. V závěrečném výšvihu jištění po stranách ve skále. Kuloár ústí v sedle 400 m východně od Východního piku Radistov. Z něj to je na hlavní vrchol sněhovo-ledovým hřebenem ještě 1,3 km. Sestup po stejné trase nebo přes sedlo Mášej (vzdáleno od piku Radistov 1 km, ze sedla Mašej k Modrému jezeru viz Burevestnik).

0815122424Pzm.jpg

0806134330Pzm.jpg
 

Přes sedlo Mášej 1B

Výchozí bod – Modré jezero 2850 m.

Převýšení – 690 m.

Délka trasy na vrchol – 5,1 km.

Čas na vrchol - 4 hodiny

Charakter – pěší ledovcový výstup.

Zdroj – datová syntéza :-).

Sedlo je od vrcholu vzdáleno 1 km. Výstup analogicky jako Burevestnik. Pik Radistov je ale o 220 m nižší.

Severním hřebenem 3A
Výchozí bod – Modré jezero 2850 m.
Převýšení – 690 m.
Délka trasy na vrchol – 2,7 km.
Čas na vrchol - 4 hodiny
Charakter – ledový kuloár, skalní úseky.
Zdroj – MK, SK, MS (výstup kvůli pádu kamení spíše nedoporučoval). 

Ledem pokrytá část severní stěny Piku Radistov je zleva ohraničena žebrem spadajícím z oblasti Východního vrcholu. Vlevo od žebra je sněhovo-ledový kuloár. K němu přímo se vydáme po vrstevnici od Modrého jezera. V létě v kuloáru padají kameny, proto je vhodné nastupovat co nejdříve. V dolní části se z hlavního kuloáru odděluje menší kuloár doleva. Po něm až do sedélka v severním hřebeni. Skalním hřebenem až ke sněhovo-ledovému svahu. Ten je skalami rozčleněn na tři části ve tvaru kuří nožky. Vydáme se středním kuloárem a jdeme až ke skalám, které vedou na sedélko v hřebeni. Ocitáme se tak v blízkosti Východního vrcholu Radistov. Ostatní viz Pik Radistov ze sedla Mášej 1B.

Kuloárem severní stěny 3A(B?)
Výchozí bod – Modré jezero 2850 m.
Převýšení – 690 m.
Délka trasy na vrchol – 2,6 km.
Čas na vrchol - 3,5 hodiny.
Charakter – ledový kuloár, skalní úseky.
Zdroj – MS (výstup spíše nedoporučoval). 

Začínáme stejným kuloárem a pokračujeme jím až na hřeben. Bez dalších informací.

Severní stěnou 3A
Výchozí bod – Modré jezero 2850 m.
Převýšení – 690 m.
Délka trasy na vrchol – 2,5 km.
Čas na vrchol - 3,5 hodiny
Charakter – ledový kuloár, skalní úseky.
Zdroj – PNA – příchod k nástupu (GPS), MK, SK

Výstup vede ledovcovou stěnou mezi dvěma skalními ostrovy. Délka stěny 350 m. Od Modrého jezera po vrstevnici traverzujeme ledovec k nástupu. Neobtížnější je první la nová délka – 50 st, pak je sklon mírnější, nahoře 30 st. Výše postupujeme nad levý skalní ostrov a pak přímo na hřeben. Jsme mezi Východním a hlavním vrcholem (300 m od Východního, 900 m od hlavního). Sestup přes hlavní vrchol nebo kuloárem jižní stěny, oboje 1B. 

Studentov 3690 m
(Výška dle SRTM. Schéma ČVUT 3503, MK 3900)

Z Piku Junost 1B
Viz výstup na Junost z ledovce Aktru, 400 m lehkého hřebene mezi vrcholy zabere 30 min. 

Výchozí bod – Modré jezero 2850 m.
Převýšení – 840 m.
Délka trasy na vrchol – 4,2 km.
Čas – 4-5 hod.
Charakter – ledovec, ledový hřebínek.
Zdroj – syntéza dat :-).

Přes sedlo Mášej 2B
Výchozí bod – Modré jezero 2850 m. Převýšení – 840 m. Délka trasy na vrchol – 5,1 km. Čas na vrchol – 4,5-5 hod. (2 hodiny od sedla Mášej na vrchol). Přechod na Junost 30 min. Charakter – lehčí sněhovo-ledový výstup – ledovec, strmější svah, pak hřebínek. Zdroj – MK, SK

Cesta do sedla Mášej viz Burevestnik přes sedlo Mášej 1B. V sedle se dáme doprava po lehkém sněhovém hřebeni. Asi po 800 m začíná závěrečný skalní úsek, v jeho počátečním úseku je vyvýšenina, ne o mnoho nižší než pik Studentov. Tam můžete předstírat, že jste již na vrcholu. K tomu zbývá asi 500 m skalního hřebene, který je nejobtížnější částí výstupu (dle MS 3A). Sestup přes pik Junosť, který je po lehkém hřebeni vzdálen asi 400 m. 

Junost 3690 m
(Výška dle SRTM. MK 3900)

Z ledovce Aktru přes sedlo Aktru 1B
Výchozí bod – Modré jezero 2850 m.
Převýšení – 840 m.
Délka trasy na vrchol – 4 km.
Čas na vrchol – 3,5-4,5 hod.
Charakter – lehčí sněhovo-ledový výstup – ledovec, strmější svah, pak hřebínek.
Zdroj – MK, SK

Zpočátku jdeme jako na sedlo Mášej (viz Burevestnik). Po překonání výšvihu ledovce průrvou mezi ledovcem a stěnou Stažorov (1,3 km) od tábora neodbočíme a pokračujeme vzhůru po naší straně ledovce. Je to stejná cesta jako na vrchol Aktru. V ledovci jsou stále ještě nějaké trhliny a tak může být výhodnější jít po moréně. Ta je členitá, hledáme nejpohodlnější cestu. Po asi 500 m od průrvy ledovec opět dosahuje až ke skále, jsou na něm trhliny. Nejpozději zde se navazujeme a pokračujeme asi 300 m po ledovci, stále při pravém kraji, trhliny obcházíme nebo přeskakujeme. Nyní jsme již v úrovni sedla za Pikem Stažorov. Svah k sedlu je široký několik set metrů, poznáme ho podle malé osamělé věžičky vpravo nahoře pod sedlem. Odsud již je ledovec mírnější, bez nutnosti hledat cestu mezi trhlinami. Kopírujeme okraj ledovce, později míříme k sedlu Aktru (mezi Juností a pikem Aktru) – závěr je strmým sněhovým svahem, dole může být odtrhová trhlina. Od Modrého jezera na sedlo to je 4 km, 2,5-3 hodiny. Ze sedla za hodinu jednoduchým sněhovým hřebenem na vrchol. Sestup stejnou cestou 1-1,5 hod. 

Pozn. – Sedlo Aktru je z ledovce Aktru lehce přístupné, pro přechod do doliny Mášej je však klasifikováno 3A. 

Kvadratnaja 3930
(Výška dle SRTM. schéma ČVUT 3825) 

Vrchol v hřebeni Peredovoj, z něj vychází hřeben s vrcholem Aktru.

Aktru 4044 m
(Výška dle STM. 4023, SRTM – 3990, Skala.ru/C a schéma ČVUT 4075, MK 4176)
 
Nejvyšší vrchol v údolí.

Západním hřebenem 2A
(MK - "Jihovýchodním svahem"!)

Výchozí bod – Modré jezero 2850 m.
Převýšení – 1200 m.
Délka trasy na vrchol – 4,2 km.
Čas na vrchol - 5 hodin.
Charakter – pěší ledovcový výstup.
Zdroj – PNA v sestupu. MK.

Nejlehčí cesta na vrchol. Na západní hřeben se stoupá jižním svahem. Od Modrého jezera není jižní svah kudy vede výstup vidět, je schován za skalním žebrem, které tvoří levou konturu hory. Převážnou část převýšení překonáváme přístupem po ledovci.

Převážná část přístupové trasy je popsána u výstupu na Junosť. Obcházíme zmíněné skalní žebro, v této chvíli je naše trasa ještě podobná jako na sedlo Aktru. Jakmile se nám zviditelní jižní svah za žebrem, zahneme do svahu. Je to asi 3,5 km od Modrého jezera, 500 m před sedlem Aktru, ve výšce 3700 m. Široký firnový svah je strmý, ale bez velkých trhlin a záludností, cestu si můžeme vybírat. Směřujeme do sedélka na západním hřebeni (je to hřeben na pik Kvadratnaja), tj. vlevo od vrcholu, je vzdálené 200 m výškových (500 m délkových). Ze sedélka doprava na vrchol 100 výškových metrů (200 délkových).

(Trasa na mapě, některé vzdálenosti a výšky odhadnuty, odchylky řádu až stovek metrů možné.)

Východním hřebenem 3A
Výchozí bod – Modré jezero 2850 m.
Převýšení – 1200 m.
Délka trasy na vrchol – 4,2 km.
Čas na vrchol - 6 hodin.
Charakter – převážně lehký skalní hřeben, 3 lanové délky strmějšího ledovce pod vrcholem.
Zdroj: vlastní zkušenost, zápis GPS jen do sedla mezi pikem Stažorov a žandarmem. MK, SK, MS.

Východní hřeben dosahujeme v sedle mezi pikem Stažorov a velkým žandarmem ve východním hřebeni Aktru. Popis cesty po ledovci po úroveň sedla popsána u Piku Studentov. Sedlo je široké několik set metrů, stoupáme proto do jeho levé části, takže jsme o několik desítek metrů výše než jeho nejnižší část (sedlo má asi 3400 m, výstup od ledovce má převýšení 150 m). Odsud je možno postupovat dvěma způsoby:

1. přímo po hřebeni na vrchol žandarmu.
2. obejití žandarmu traverzem zleva po policích – postupujeme po vrstevnici, trochu pod úrovní sedla, přes zářezy a žebírka, místy jsou police příznivé pro tento traverz.

Ze žandarmu na vrchol Aktru zbývá ještě 1,5 km. Hřebínek počínaje vrcholem žandarmu je jednoduchý, chodecký. Někdy je příjemnější jít po ledovci, který pokrývá hřeben ze severní strany. Po 900 m od vrcholu žandarmu je malé sedélko, odkud výstup pokračuje trochu strměji, jištění však většinou není nutné. Před závěrečným ledovcovým výšvihem je v hřebeni skalní věžička (je vidět i z dálky) s cca 5 metry lezeckého terénu. Překonáváme ji přímo nebo je možné ji obejít zleva – dolů skalami, nahoru ledovcem. Před námi je sněhovo-ledový hřeben. Nahoru postupujeme vlevo od jeho hrany. Dole chvíli sněhem, pak následují 3 lanové délky ledu 35-45 st – jištění šrouby (stačí stanoviště). Na vrchol pak zbývá ještě 300-400 m.Vrchol je na západní straně vrcholového plató. Sestup Západním hřebenem 2A.

Vlastní poznámky - Výstup jsme absolvovali za velmi špatného počasí, 3 hodiny bylo slušně, pak stále sněžení, na hřebeni vichr. Neodvážili jsme se žandarm traverzovat, protože nám to nebylo jednoznačně jasné, v úrovni sedla jsme však viděli na žandarmu police, i když nevytvářející souvislou cestu. MS použil výraz „proskočit po polkam“, což je pěkný eufemizmus. Žandarm má v pravé části kuloár se sněhem. Chtěli jsme vystoupit na hřeben žebrem vpravo od kuloáru, to bylo ale těžké a museli jsme slanit na sníh do kuloáru. Kuloárem jsme šli výše, ne úplně na sedélko, a v místě, které se zdálo příhodné jsme začali lézt na žandarm. Bylo to asi 3x20 m dosti těžkého lezení, prakticky stále volné bloky, úsek o dosti těžší než závěrečný led. Nevíme jestli to způsobily zimní podmínky s nutností lézt v mačkách a s cepíny nebo jsme vybrali špatné místo. Podle fotografie ze sedla Značkistov (neuvedena) se zdá, že by hřeben žandarmu mohl být lepší, kdybychom kuloárem došli na konec. Na žandarmu jsme sbalili lano a vybalili až pro překonání věžičky a závěrečného ledu. Věžičku jsme nejprve zkoušeli lézt přímo, obejití zleva (s mírným sestupem) pak bylo bez problémů. Snad by to šlo i v pravo, ale tam se zdála velká expozice. Vrchol jsme ve vánici na vrcholovém plato trochu hledali. Do jaké míry jsme pro sestup zvolili ideální trasu, to pro špatnou viditelnost nelze říci. Zdálo se ale, že na jižním svahu na přesné trase nezáleží. Dolní polovinu ledovce jsme absolvovali potmě, byli jsme moc rádi, že zde bylo možno sledovat vlastní stopy z rána. Nad táborem se sníh změnil v déšt. Trvání výstupu – 16 hodin.

0804152840Vr2zm.jpg – možný výřez

0806155404Vrzm.jpg
 

Východní stěnou 4A
Nástup na stěnu je z ledovce Kurumdy a tak nás z údolí Aktru čeká dosti dlouhý nástup. Jednou možností je sedlo Učitel, nebo ještě lépe traverz hřebene více vpravo, kde je nižší, neboť z Učitele bychom stejně zase sestupovali. Pak je třeba ještě zprava obejít hřeben vybíhající severně z Bezsněžnoj a pak ještě hřeben vybíhající severovýchodně z Aktru. Další možností je sedlo Značkistov, po jehož překonání zbývá obejít už jen druhý z jmenovaných hřebenů. Cesta pod stěnu trvá z tábora Aktru 7 hodin a je nutný bivak pod stěnou. Stěna je vysoká 800 m a výstup trvá na vrchol trvá 16 hodin, pak zbývá ještě 2,5 hodiny na Modré jezero. Prvovýstup podnikl Cybkin v roce 1959, od něj existuje podrobný popis výstupu v ruštině (SK).

Stažorov 3530 m
(Výška dle SRTM. Sab.ru 3405, MK 3750)

Hřeben jdoucí od Aktru nad Modrým jezerem vytváří amfiteátr s vrcholy Stažorov – Bezsněžnaja – Kzyltaš. Hledíme-li do amfiteátru tak pik Stažorov je přímo vlevo nad jezerem.

Přes sedlo Značkistov 2A
Dobrá polodenní túra od Modrého jezera.

Výchozí bod – Modré jezero 2850 m.
Převýšení – 700 m.
Délka trasy na vrchol – 2,2 (1,5 km na sedlo).
Čas na vrchol - 3 hodiny.
Charakter – suťový, sněhový i ledovcový svah, skalní hřeben.
Zdroj: PNA – zápis trasy GPS po sedlo.

Obejdeme Modré jezero a vydáme se podél jeho přítoku vzhůru, kamenitý svah přechází ve sněhový. Pak se stoupání zvolňuje (sem převýšení od jezera 350 m, n.m. výška 3200 m). Nemusíme až na samotné sedlo, prostor sedla je ve skutečnosti několikasetmetrové plato a skutečně nejvyšší místo je až nad severními srázy. Na severovýchodní hřeben dojdeme po ledovci, závěr výstupu je skalnatý. Vrchol je tvořen dvěma zuby, až ten druhý je vyšší. Na první zub stoupáme 50 m policemi a zářezy (45 st, II). Desetimetrový sestup do sedélka (III) a lehce na druhý zub. Sestup stejnou trasou.

Západním hřebenem 2B
Výchozí bod – Modré jezero 2850 m.
Převýšení – 700 m.
Délka trasy na vrchol – 3,2 (2,5 km na sedlo).
Doba nahoru – 5-6 hodin (3 hodiny na sedlo, 2-3 hodiny ze sedla na vrchol).
Charakter – suťový, sněhový i ledovcový svah, skalní hřeben.

Cesta do sedla mezi pikem Stažorov a žandarmem ve východním hřebeni piku Aktru je popsán u výstupu na Aktru východním hřebenem 3A . Vydáme se po hřebeni na východ. Hned na začátku je nejtěžší místo - první skalní zub traverzujeme zleva 4-6 lanových délek úbočím se sklonem 40 st. Na další zub vyjdeme jednoduše suťovým hřebenem, sestup pětimetrovou stěnkou (III). Výstup na vrcholovou pyramidu vede 30 m po jednoduchých skalách, pak 10 m obtížněji (II). Sestup přes sedlo Značkistov 2A.

Bezsněžnaja 3398 m
(Výška dle . SRTM – 3340)

Jak říká název, vrchol není pokryt ledovcem. Z vrcholu vychází severně postranní hřeben. Po jeho dosažení vidíme tedy další údolí - Aksu. Je to údolíčko kam se díváme po dosažení sedla Učitel z tábora Aktru.

Ze sedla Značkistov 1A
Když se půjdete od Modrého jezera podívat jen do sedla Značkistov, tak už nedá o mnoho víc námahy vystoupit na tento vrchol.

Výchozí bod – Modré jezero 2850 m.

Převýšení – 550 m.
Délka trasy na vrchol – 2,2 (1,5 km na sedlo).
Čas na vrchol - 2 hodiny.
Charakter – suťový svah.


Neuvádí se běžně jako výstup. Klasifikaci 1A by ale třeba mohl mít. Vyjdeme-li na sedlo Značkistov (viz Stažorov přes sedlo Značkistov), zbývá na vrchol 700 m chůze po náhorní planině.

Kzyltaš 3486 m
(Výška dle STM. SRTM – 3420, Skala.ru a MK 3800 m)

Vrchol mezi Bezsněžnou a Učitelem. Kzyl znamená červený, taš snad skála (?).

Přes sedlo Kontejner 1B
Dobrá polodenní túra od Modrého jezera, lehčí než pik Stažorov.

Výchozí bod – Modré jezero 2850 m.
Převýšení – 630 m.
Délka trasy na vrchol – 2,2 (1,5 km na sedlo)
Čas na vrchol - 3 hodiny
Charakter – suťový svah.

Svahem s drobnou sutí vyjdeme do sedla vlevo od vrcholu, při výstupu se přitom držíme vpravo. Samotné sedlo je pokryté ledovcem (3270 m). Ze sedla jdeme vpravo po rozlámaném hřebeni. Z vrcholku v hřebeni vede na hlavní vrchol sněhový hřeben. Na něj se dostaneme pětimetrovým slaněním nebo jištěným sestupem. Pak zbývá na vrchol už jenom jednoduchý hřeben. Sestup stejně.

Ze sedla Učitel 3A
Výchozí bod – tábor Aktru 2150 m.
Převýšení – 1340 m.
Délka trasy na vrchol – 4 km (z toho na Pik Učitel 3 km).
Čas – celkem 10,5-11,5, výstup 7-8 hod. (na Učitele 3, z Učitele nad kout 2-2,5 hodiny, zbytek 2-2,5 hodiny), sestup do tábora – 3,5 hod. Před výstupem se bivakuje na sedle Učitel.
Charakter – skalní hřebínek, sněhovo-ledové úseky.
Zdroj: SK (MK zřejmě stejný text, při překladu drobné nepřesnosti), PNA – po Pik Učitel (zápis pomocí GPS).

Popis výstupu po pik Učitel viz Učitel přes sedlo Učitel 1B. Nyní začínají těžší úseky, je třeba se navázat. Věžičky po cestě obcházíme zprava – po sněhu nebo skalních policích. Dále je ledovec a sněhová pole. Náš hřeben končí 40 metrovou stěnou s vnitřním koutem, který vychází na JV vrcholový hřebínek. Kout je nejtěžší místo výstupu, protože je zalit ledem. Další výstup vede levou částí hřebene. Poslední zub před vrcholem obcházíme zprava po sněhu, vrcholová věž se překonává vpravo. Sestup po trase Přes sedlo Kontejner 1B.

Pik Učiteľ 3190 m
(Výška – PNA. SRTM – 3120, MK 3350)

Přes sedlo Učiteľ 1B*

* - výstup jen do sedla Učiteľ 2930 m - 1A


Výstup na sedlo či pik Učiteľ je vhodná aklimatizační túra. Jedna z mála jednodenních z tábora Aktru a jediná neledovcová z tábora Aktru.

Výchozí bod – tábor Aktru 2150 m.
Převýšení – 1050 m, do sedla 800 m.
Délka trasy na vrchol – 3 km.
Čas na vrchol – 2,5 hod.
Charakter – chůze po pěšině a suti.
Zdroj – PNA – zápis trasy GPS, MK.

Popis. Pik Učiteľ je vidět přímo nad táborem Aktru – je na úrovni tábora Sački (myšlena kolmice k ose údolí). Cesta k němu naopak začíná u dolních domků tábora (do kopce kolem záchodů). Pěšina travnatým úbočím je vidět z tábora, když popojdem někam, kde ve výhledu nevadí stromy v táboře. 500 metrů od tábora je ještě možno nabrat vodu, výše teče potok pod zemí. Ten vytéká ze sněhového pole nahoře na platu, takže nemusíme nést ani láhev s vodou. Žlabem stoupají vícečetné pěšiny, žlab se nahoře zužuje. Nejstrmější úsek je asi ke konci travnaté části. Výše na suti postupujeme spíše vlevo, samotným žlabem až úplně nahoře. Hrany plató dosahujeme po 2 km ve výšce 2930 m. V tomto místě je 100 metrů vpravo jen o několik desítek výše nevýznamný vrcholek s nápisem od oddílu Mostootrjad. Vlastní sedlo Učitel se nalézá 600 m na jihozápad přes plató a cesta na pik Učiteľ přes něj vlastně nevede. V širším smyslu se však za sedlo pokládá celé plató. Pik Učiteľ je také na jihozápad ale více k jihu, ve vzdálenosti 1 km. Dá se k němu jít výrazným hřebínkem nad údolím Aktru, po cestě je v polovině nevýznamný vrcholek 3080 m. Jsme-li zvědaví na sedlo Učiteľ, můžeme plató obkroužit spíše z pravé strany. Teprve tak také uvidíme do vedlejšího údolí Aksu. Sedlo je ve výšce 3000 m a k vrcholu Piku Učiteľ pak zbývá výškových 200 m a délkových 500 m jeho postranním hřebínkem. Hřebínek je tedy prudší, ale stále chodecký. Na vrcholu je asi 1,5 m vysoký dřevěný sloup(ek) (foto).

* - Vycházíme však z toho, že sedlo má být nejnižší možný bod, kterým se přechází mezi dvěma údolími. Nebo nejvyšší bod trasy procházející nejnižším možným bodem? – zkuste to říct sami lépe :-).


Poznámky a souvislosti: Výstup vypadá triviálně, ale i zde je možné zabloudit, když například z tábora vyrazíme přímo nahoru (AM, výstup asi o žlab vlevo). Povšimněme si, že správný žlab je travnatý (obr.). Vedlejší údolí Aksu je bez zeleně, nevýrazné. Sedlo Učiteĺ tak nevede k žádným turisticky či horolezecky zajímavým bodům.O sedle lze uvažovat jako přístupové trase k jižní stěně Aktru (4A). Ta začíná z údolí Kurmudy, což je v pořadí další údolí západně od Aksu. Hřeben mezi Aktru a Aksu je pak ale lépe traverzovat níže – severněji. Na cestě přes údolí Aksu do údolí Kurumdy se pak ještě zprava obchází hřeben, který vychází z Bezsněžné a obě údolí odděluje a ještě pak hřeben vycházející severně z Aktru. Přes Pik Učiteľ pokračuje výstupová trasa hřebenem na Kzyltaš (3A).

Tento výřez možná udělat včetně Sački, vynechat druhý sedlo, možná wp mostootrjadu a přebarvit trasy. Ještě taky water


0807155620Pzm.jpg - ořez

0804161528Vrzm.jpg
 

Vysvětlivky

PNA - Panikáři na Altaji, no přece my! ;-)
OK - ou kej.
- Jiří Štěpán, účastník expedice Altaj 2004 a autor jejich webových stránek. Podnikli trek v Katunském a Severočujském hřebeni. Na stránkách též mapy, i spojené a kalibrované pro Ozi. Zdá se, že pocházejí z  wd4.narod.ru.  Měli GPS, jejich údaje používáme (mají je taky na stránkách).
Galina - celým jménem Galina Nikolajevna Afanasjevová (Šumakovová), narozena 1.1.1957 v Krasnojarském kraji. Instruktorka horolezectví v Bijsku. 3 děti. Zemřela 18. září 1998 při výstupu na Kzyltaš. Příčinou byla nepevná skála, souviselo to s neobyčejně teplým létem v roce 1998. Nikomu z jejích svěřenců se nic nestalo. (Mountain.ru, Risk.ru - totožné texty, obé rusky)
Tronov - Profesor Michail Vladimirovič Tronov z Tomska (1892-1978) byl významný glaciolog. V táboře Aktru je po něm pojmenována chatička. Tronovy kalhoty je pojmenován vrcholový ledovec Karataše. Rozkládá se na sever od vrcholu a spadá do severní stěny. Je tak vidět prakticky celý i z údolí. Jako kalhoty vypadá taky na našich schématech i ze satelitu (viz Karataš Středem severní stěny 6A. (Тронов Михаил Владимирович).
AL - Alexandr Albertovič Lebeděv. Je z Moskvy, autor knihy "V horách Altaje" a dalších (rusky). Živí se průvodcovstvím a dalšími komerčními aktivitami kolem oudoorových sportů. Kniha o Altaji se týká hlavně oblasti Běluchy. Je tam hodně o flóře a fauně - ale vše trochu nepřehledně schováno v textu. Nějaké fotografie, ne moc. Ve třetím vydání teď mají být bohatě perokresby. Prodává taky oskenované mapy. Odkazy - tento už asi nefunguje - http://www.cbs.ru/maps_lebedevs.htm, nově - http://www.russianadventures.ru/ru/maps_lebedevs.shtml. Mapy jsou různého stáří a skenovací kvality, některé i černobílé. Knihu mi posílal poštou, trvalo to 6 týdnů. Platil jsem to předem převodem - to ale hlavně kvůli mapám, které jsem chtěl hned dostat internetem. Převod peněz byl dost porod - přes další banku v zahraničí. Mapy pak posílal jako přílohu k emailu - velká a dlouhotrvající akce. FTP neuměl použít. Mapy jinak posílá vypálené na CD. I na dobírku, ale už vlastně nevím, jestli by to šlo i do Česka. Nabízel tyto mapy. Email: alebedev@comtv.ru. Neplést s Alexandrem Lebeděvem, poslancem ruské dumy, jedním z 30 nejbohatších lidí Ruska, který byl, jako Litviněnko, tráven poloniem :-).
MK - Michal Kleslo, autor knihy "Altaj", což je "horolezecký, trekový a turistický průvodce". Bible a hlavní zdroj informací pro Čechy na Altaji. Někdy jsme horovali proti chybám, které v knize jsou. (Nejčastěji nadhodnocení výšky vrcholů. Problémy taky například může způsobit označení frekventované normálky na Aktru jako Jihovýchodním svahem - v materiálech MS byla pojmenována Západním hřebenem.) Teď ale, když jsem si zkusil dávat informace dohromady sám, tak na to mám jiný názor.
AM - Alexandr Merunko, byl měsíc před námi se synem (11 let) v táboře Aktru. Podnikali výstupy na Učitele, Kupol a Modré jezero. Napsal o tom na internet (rusky). Našel si mě na fóru Risk.ru (kde mi na dotazy nikdo neodpověděl) a dodatečně poskytl řadu informací.
SK - Sergej Kostrjuljev, autor soupisu výstupů v údolí Aktru (rusky).
schéma ČVUT - schéma hřebenů, které jsme našli na mapovém serveru ČVUT. Použito jako zdroj výšek vrcholů. Zde je výpis map na serveru.


(klikni pro plnou verzi)


SRTM - Shuttle Radar Topography Mission. Výškové údaje pro celou zeměkouli (resp. od S60 do N60 stupně) naměřila družice Endeavour během 11 dní v roce 2002. Vzdálenosti jednotlivých měřených bodů jsou 90 m. To odpovídá třem úhlovým vteřinám, proto někdy označení SRTM3. Přesněji řečeno, data byla získána s přesností 30 m (1 vteřina, SRTM1), ke všeobecnému použití byla však vystavena s přesností menší. SRTM1 jsou volně dostupná jen pro Severní Ameriku. Údaje poskytuje přímo NASA na svých stránkách. Mají dvě verze, druhá vznikla novým přepracováním původních dat. Verzi 3 poskytuje třetí strana - Consultative Group for International Agriculture Research - Consortium for Spatial Information (CGIAR-CSI). Interpolovali informace pro „díry“ v původních datech. Ty mají různé příčiny a jsou častější s přibývající nadmořskou výškou. Přejí si být odkazováni takto: Jarvis A., H.I. Reuter, A. Nelson, E. Guevara, 2006, Hole-filled seamless SRTM data V3, International Centre for Tropical Agriculture (CIAT), available from http://srtm.csi.cgiar.org. Volně dostupné programy umožňují z těchto dat výrobu vrstevnic pro jakoukoliv část světa s krokem malým až 20 metrů. Výsledek má podobu vektorové mapy, která se prohlíží na počítači, může být spojena s další mapou a též přenesena do GPS. Nepřesnosti plynou z toho, že povrch je snímán jen v určitých bodech. Důvody pro nepřesnosti jsou víceré. Například přibývají s výškou (data nad 7000 m nepoužitelná).
MS - Michail Semjonovič, konzultant v táboře Aktru. Velel horolezeckému táboru. Velký odborník na výstupy v dolině. Na požádání ochotně poradil s výstupy. Jeho jméno jsme dali dohromady až zpětně s AM, tak snad je to on.
Saša - správce "starého" tábora Aktru, viz tam
Alexej - člen horské služby v táboře Aktru, viz tam
STM - sovětské topografické mapy. Zdroj výšek vrcholů, kterému jsme dávali přednost, pokud jsme neměli měření GPS.

Schéma skala.ru - schéma hřebene převzaté z www.skala.ru. Použito jako zdroj výšek vrcholů.

(klikni pro plnou verzi)


Schéma sab.ru - schéma hřebenů převzaté z www.sab.sscc.ru. Použito jako zdroj výšek vrcholů.

(klikni pro plnou verzi)


Schéma Severočujského hřebene, které už nevím kde jsme vzali. Přitom je skoro nejlepší. A proporcionální, kreslené podle mapy, takže jde zkalibrovat. U vrcholů se málokdy vyskytuje výška.  

(klikni pro plnou verzi)


Barevné značení tras

Trasy jsou barevně značeny na mapových schématech a fotografiích. Schémata vznikla snímáním obrazovky při použití programu Mapsource s vektorovou mapou Worldmap nebo Topo Altaj (odk). Barva každé trasy je kromě schémat a fotografií zachována po přenesení do GPS, pokud to přístroj podporuje.

Cesty pro motorová vozidla. Asfaltové silnice - černě, neasfaltové cesty – šedě (hlavní trasy tmavě šedé, varianty světle šedá), terénní úseky - červeně.

Pěší a horolezecké trasy. Pěší úseky - žlutě. Dále následují stupné ruské horolezecké klasifikace 1- zeleně, 2A - světle modře, 2B tmavě modře, 3 - červeně. Varianty a různé přechody opět světle šedě, jsou často chodecké, ale v zásadě nevyjadřují horolezeckou obtížnost (tyto trasy jsou zatím někdy i žlutě). Všechny cesty pro motorová vozidla jsou samozřejmě taky pěší. Pokud trasy probíhají současně (a větví se později), tak pro společnou část je vybrána barva odpovídající nejlehčí trase.  Barvy jsou vybrány tak, aby byly dobře vidět zejména na fotografiích. Inspirací pro označení obtížnosti byly barvy lyžařských sjezdovek. Na druhé straně stojí omezení ze strany Mapsource a GPS.  Proto nejsou horolezecké stupně obtížnosti odlišeny více. Červená barva je použita dvakrát pro různé typy tras. To by však mělo být dostatečně jasné z kontextu.

Афанасьева (Шумакова) Галина Николаевна родилась 1 января 1957 года в посёлке Биря, Краснотуранского района, Красноярского края. Работала тренером по скалолазанию в Бийском лицее, Алтайского края. Мать троих детей. Инструктор альпинизма. Погибла 18 августа 1998 года при восхождении на вершину Кзылташ (ущ. Актру) со своими воспитанниками. Причиной аварии явилась чрезвычайная разрушенность скального рельефа, в связи с нестандартно продолжительно теплыми климатическими условиями в районе летом 1998 года. Никто из участников ее группы не пострадал.